رشد فردی

تقویت اراده و بهترین راه ها برای تقویت اراده و پشتکار

اراده چیست و چگونه می توانیم اراده خود را تقویت کنیم

تقویت اراده برای رسیدن به اهداف

تقویت اراده لازمه موفقیت و رسیدن به اهداف در زندگی می باشد .برای خیلی از ما پیش آمده است که برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کردیم و بعد از مدتی با انگیزه و شور و شوق در راستای آن هدف قدم برداشته و اقدام کرده ایم اما بعد از مدتی دلسرد شده یا اینکه به تعویق انداختن کارها را چاشنی کارمان قرار داده ایم.حال این سوال پیش می آید آیا اینگونه افراد در عزم و اراده و پشتکار خود ضعف دارند ؟ برای تقویت اراده باید چه کارهایی انجام داد؟ ما در سایت انگیزشی بازتاب باور می خواهیم این مسئله را در یک مقاله بررسی کنیم . با ما همراه باشید.

تقویت اراده - راه های تقویت اراده

عزم و اراده چیست؟

در مقالات و کتب روانشناسی و فلسفه به شیوه های مختلف اراده را تعریف کرده اند اما اگر بخواهیم اراده را به شیوه ای ساده تعریف  کنیم می توانیم بگوییم  اراده نیرویی است وابسته به عقل که انسان را به طرف نیازهایش می کشاند. اراده  به پایداری و استقامت برای تحقق خواسته ها نیز گفته می شود. عزم و اراده از گذشته تا کنون مسئله بسیار مهمی بوده است به نحوی که از دیرباز جمله ” خواستن توانستن است ” را شنیده ایم. یعنی اینکه اگر بخواهید پس می توانید .لازمه خواستن و توانستن عزم و اراده پولادین است . که ما می توانیم با تقویت اراده به هر خواسته ای که داریم برسیم. 

اگر فردی بخواهد کاری را انجام دهد فقط به پایان کار می اندیشد و پستی و بلندی راه ها را نمی بیند زیرا به حدی اشتیاق در وجود او شعله ور شده است که سختی و مشقت راه چندان به چشم نمی آیند .برای درک بیشتر این جمله شعر زیر را با هم بخوانیم…

مرد گداپیشه که آنجا رسید
از مدد همت والا رسید

همت اگر سلسله جنبان شود
مور تواند که سلیمان شود

تفاوت افراد موفق با افرادی که مدام در کارهای خود با شکست مواجه می شوند  ، در یک اصل خلاصه می شود ” نداشتن اراده” برخی برای تقویت اراده خود تلاش می کنند و به نتایج بسیار خوبی هم می رسند یعنی وقتی خواسته ای دارند شور و اشتیاق کافی برای کارهایی که می تواند آنها را به هدفشان نزدیک کند، ایجاد می کنند .

انجام آزمایش خود کنترلی

اجازه دهید در این بخش یک فیلم کوتاه را با هم مشاهده کنیم  . این فیلم یک آزمایش است که در سال  ۱۹۶۰ انجام شد و نقش بسزایی در تقویت اراده در علم روانشناسی ایفا کرد .در این آزمایش به چند کودک یک شیرینی(مارشمالو) خوشمزه دادند و گفتند اگر بتوانید به مدت ۱۵ دقیقه این شیرینی را نخورید یک شیرینی دیگر جایزه دارید یعنی بعد از ۱۵ دقیقه دو عدد شیرینی دارید.برخی از آنها فکر کردند که معامله خوبست برخی نیز در همان آغاز آزمایش شیرینی را خوردند. در واقع بعضی از آنها شور و اشتیاق شیرینی دوم باعث شد که خود را کنترل کنند . حالا شما فیلم را ببینید سپس به ادامه بحث خواهیم پرداخت.

حال که فیلم را مشاهده کردید اجازه دهید کمی در مورد نتایج آزمایش صحبت کنیم . این آزمایش سالها ادامه پیدا کرد یعنی کودکانی که در برابر وسوسه خوردن شیرینی ها بیشتر صبر کرده بودند در آینده به موفقیت های درسی و شغلی رسیدند و بعد از چندین سال با تست هایی که از تمام کودکان گرفته بودند معلوم شد که کودکانی که در برابر وسوسه خوردن مارشمالو صبر کرده بودند از نظر جسمی و روحی افراد شاد تری بودند. شاید از خود بپرسید نتایج این آزمایش چگونه به تقویت اراده افراد کمک می کند؟ 

والتر میشل کسی بود که این آزمایش را انجام داد او در نتایج آزمایش خود اینگونه نوشت: خود کنترلی مهمترین پایه و اساس کنترل زندگی می باشد .کسی که توانایی به تاخیر انداختن امیال خود را داشته باشد در واقع پایه های اصلی عزم و اراده و پشتکار را محکم کرده اند و این افراد هستند که در جامعه می توانند حرفی برای گفتن داشته باشند .

فیزیولوژی اراده

علوم اعصاب و روان همواره در تلاش است که اخرین یافته های خود را با عموم در میان بگذارد . اراده با سه قسمت از مغز ارتباط دارد که این قسمت ها به اصطلاح prefrontal cortex قرار گرفته اند.

 • i Can یا من می توانم در که در بخش فوقانی سمت چپ قشر جلوی مغز قرار گرفته است . این بخش به ما کمک می‌کند تا کارهایی که با زحمت و مشقت همراه و استرس و اضطراب همراه است را ادامه دهیم.
 • i Can’t یا من نمی توانم که در بخش فوقانی سمت راست قشر جلوی مغز قرار گرفته است. کار این بخش “نه گفتن” به خواسته های منفی می باشد.برای مثال کنترل نگاه در هنگام مشاهده فرد نامحرم
 • i Want یا من تمایل دارم  که در قسمت میانی و زیرین قشر جلوی مغز قرار گرفته است.در واقع کار این بخش پیگیری اهدافیست که شما در صدد تحقق آن هستید. می توان گفت تقویت این بخش آنتی ویروسی مقابل وسوسه ها می باشد.
عزم و اراده در اسلام

اگر نگاهی به قرآن و احادیث بیندازیم ، آیه ها و احادیثی بسیار زیبا و آموزنده را در رابطه با تقویت اراده خواهیم دید .در قرآن کریم ، احادیث و روایات با نگرش‌ های مختلفی به عزم و اراده و روش های تقویت اراده پرداخته است که با هم چند آیه و روایات را می خواهیم.

در سوره الشوری آیه ۴۵ خداوند می فرماید: ” وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا فَإِنَّ ذٰلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ ” و اگر صبر را پیشه خود سازید و پرهیزکار باشید، این از چیزهایى است که باعث تقویت کارها می‌گردد.

این آیه های زیبا را می بینیم که یقین پیدا می کنیم قرآن بهترین کتاب و راهنمای بشر بوده ، هست، و خواهد بود . اگر نیم نگاهی به آزمایشی که فیلم آن کمی بالاتر پخش شد بیندازیم در می یابیم که نتیجه این آزمایش دقیقا آیه فوق می باشد.

حضرت علی (ع) نیز می فرماید : “هر گاه اراده با دور اندیشى توأم گردد، سعادت و نیکبختى کامل شود”در این فرموده بسیار زیبا از حضرت علی (ع) به وضوح مشخص است که هدف گذاری بلند مدت برای یک خواسته همراه با عزم و اراده ،سعادت و خوشبختی را به همراه خواهد آورد .

راه های تقویت اراده و پشتکار

تا این قسمت با معنی و مفهوم اراده آشنا شدیم و تا حدودی اراده را در اسلام نیز بررسی کردیم . حال نوبت به آن رسیده است که راه های تقویت اراده را با هم بررسی کنیم.با ما همراه باشید.

چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید
تلقین چیست ؟ | چگونه به خود تلقین کنیم؟ راه های تلقین مثبت
سابلیمینال مسیج چیست؟ بخوانید

هدف های دراز مدت خود را مشخص کنید

قبلا در یک مقاله کامل در رابطه با هدف گذاری و چگونه هدف گذاری کنیم پرداختیم. این بخش که با عنوان هدف های دراز مدت خود را مشخص کنید  اساره به فرموده حضرت علی دارد که فرمود “هر گاه اراده با دور اندیشى توأم گردد، سعادت و نیکبختى کامل شود” . سعی کنید اهدفی را تعیین کنید که هم راستا با رسالت شخصی شما باشد.

به این شکل که در نهایت می خواهید در جامعه چگونه بدرخشید و به چه شکل به جامعه خدمت کنید؟ زیرا که ما دو نوع اهداف داریم : اهداف کوتاه مدت – اهداف دراز مدت .اهداف کوتاه مدت مدت زمان معینی دارد مثلا اخذ گواهینامه رانندگی ، اما اهداف بلند مدت برای مدت طولانی تر می باشد که فرد چنانچه آن را تعیین کند ، می توان گفت که رسالت شخصی خود را به وضوح شناخته است.

اهداف دراز مدت - چگونه هدف گذاری کنیم؟

زمانی که فرد با دور اندیشی اهداف دراز مدت خود را تعیین کند شور و شوق و تمایل برای رسیدن به هدف در وی ایجاد خواهد شد. و این هرم موفقیت است که در راس آن رسیدن به خواسته ها و سعادت و خوشبختی را به همراه خواهد آورد.

قاطعانه تصمیم بگیرید

اگر برای هدف خود و بازخورد آن به اندازه کافی تحقیق کرده اید و می دانید سرانجام هدف نتایج مسرت بخشی را به همراه می آورد به هیچ عنوان در تصمیم گیری خود وسواس به خرج ندهید زیرا که دایره راحتی یا منطقه امن ذهنی شما در این موقع گفتگو های ذهنی را وارد میدان کرده تا شما هیچ قدمی برای رسیدن به هدف خود برندارید.وقتی تصمیم به انجام کاری می گیرید اقدام کنید.

با تلقین ناخودآگاهتان را برنامه ریزی کنید

یکی از بهترین راه های تقویت اراده تلقین می باشد.زمانی که شما به صورت مداوم به خود تلقین می کنید که “اراده من بسیار قوی و پولادین است” و در جواب گفتگوهای ذهنی واقعیت های زندگیتان که ناشی از تقویت اراده شما بوده است را مثال می زنید ، ضمیر ناخودآگاه شما قبول  می کند که اراده شما قوی است . پس تا می توانید در صبح هنگامی که از خواب بیدار شدید و شب هنگامی که به خواب می روید به خودتان تلقین کنید.( مطالعه مقاله کامل تلقین چیست )

روز شماری را راه کنید

یکی از سموم تضعیف اراده روز شماری می باشد . برای مثال اگر دو ماه برای یک آزمون فرصت دارید به جای اقدام و برنامه ریزی برای روز آزمون روزها را می شمارید. این کار اراده شما را بسیار ضعیف می کند زیرا هم شما را اهمال کار می کند هم اعتماد به نفس شما را تا حد بسیار زیادی در آن کار پایین خواهد آورد.

آهسته و حساب شده قدم بردارید

وقتی تصمیم به انجام کاری می گیرید سعی نکنید سریع و فوری نتیجه بگیرید زیرا که در دراز مدت انرژی و انگیزه خود را از دست می دهید .اجازه دهید رفته رفته تغییرات رقم بخورد . برای مثال فرد چاقی که می خواهد برای لاغری رژیم بگیرد نباید سریع  و فوری برنامه غذایی خود را تغییر دهد .وقتی دو وعده پشت سر هم،غذایی که همیشه مصرف می کرد را تناول نکند مغز باز هم منتظر غذا می ماند ولی وقتی که چندین وعده به صورت مداوم رژیم سخت و طاقت فرسا بگیرد مغز شروع به وسوسه کردن می کند و این فشار به حدی زیاد است که اکثر افراد توانایی مقابله در برابر این وسوسه ها را ندارند

پس بهترین اه برای تقویت اراده این است که با تغییرات کوچک منتظر نتایج بزرگ باشید .زیرا چنانچه عکس این عمل کنید تغییرات بزرگ نتایج کوچک را به همراه خواهد اورد.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید
اعتماد به نفس چیست؟ روش های ساده و عملی افزایش اعتماد به نفس
سابلیمینال مسیج چیست؟ بخوانید

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

2 نظر تاکنون ثبت شده ! نفر بعدی شما باشید

 1. با سلام
  این مقاله یکی از زیبا ترین و بهترین و کارآمد ترین مقاله ای بود که مطالعه کرده بودم.
  فقط میتوانم بگم خیلی خوشحالم که به این سایت معرفی شدم واقعا از وقتی با سایت بازتاب باور آشنا شدم زندگیم جهت پیدا کرده.
  از خداوند متعال سربلندی و موفقیت در همه ی کار ها در جهت خدمت به مردم در راه خدا را برایتان خواستارم.
  پاداشتان نزد خداست.

  1. با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز و گرامی
   بسیار خوشحالیم که توانستیم به وظیفه خود عمل کنیم.
   این دیدگاه پر ارزش شما یقینا به عوامل بازتاب باور و تمام کاربران و همراهان ما انگیزه صد چندان می دهد
   از شما برای این هدیه با ارزش سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن