تغییر باور

هدف گذاری چیست؟ رازهای طلایی هدف گذاری افراد موفق

هدف گذاری عامل مهم موفقیت افراد موفق

یکی از مهمترین عامل برای طی کردن پله های موفقیت ، هدف گذاری می باشد .یعنی بدانیم دقیقا چه می خواهیم ؟ به دنبال چه چیزی هستیم .هدف گذاری همان نقشه ای است که با در دست داشتن آن می توانید راه موفقیت را طی کرده و به مقصد که همان آرزو،رویا، یا هدف مورد نظر است برسید.منظور از نقشه ای درست ،نحوه حرکت به سوی هدف است که ما باید آن را تعیین کرده تا به بهترین شیوه این مسیر را طی کنیم و به اهداف خود برسیم.

هدف گذاری چیست ؟ و هدف گذاری چگونه انجام می شود؟

هدف گذاری دقیقا به چه معناست؟

اجازه دهید تا این بخش را با قسمتی از داستان شازده کوچولو شروع کنیم تا به بهترین شیوه معنی و مهفوم هدف گذاری را درک کنید شاید در قالب داستان کودکانه باشد اما این قسمت از داستان به بهترین شیوه از هدف گذاری می گوید.  در این داستان شاهزاره از گربه سوال می کند که باید کدام طرفی بروم ؟ گربه می گوید کجا می خواهی بروی؟ شاهزاره می گوید: خودم هم نمی دانم . پس گربه در جواب می گوید : پس از هرکجا که بروی فرقی نمی کند.از این داستان این استنباط می شود که شخصی که هدف خاصی نداشته باشد هر طور زندگی کند هیچ موفقیتی در آن دیده نخواهد شد . در کل هدف گذاری فرآیندی است که طی آن شخص برای رسیدن به مقاصد و خواسته هایش ،برنامه ریزی کرده و میزان پیشرفت او از طریق آن سنجیده می شود. یعنی هرچه هدف گذاری صحیحی داشته باشد درصد پیشرفت وی نیز بالا خواهد رفت.وقتی شخصی هدف گذاری می کند در واقع مراحل رسیدن به آن هدف را زمان بندی می کند، بعد از آن است که خواهد فهمید که با توجه به زمانبدی که داشته، به چه میزان از خواسته اش فاصله دارد. . حال می توان گفت هدف گذاری تلاشی است که اگر هدفمند باشد شخص می تواند به بهترین شیوه موفقیت را در آن کار مشاهده کند.

چگونه با هدف گذاری به خواسته های خود برسیم؟

هدف گذاری - چگونه هدف گذاری کنیم ؟ و به اهداف خود برسیم

 • دقیقا مشخص کنید چه می خواهید
  برای یک هدف گذاری موفق باید دقیقا بدانید که چه می خواهید .متاسفانه افراد زیادی هستند به وضوح نمی دانند چه می خواهند و دنبال چه چیزی هستند یعنی خواسته آنها به درستی مشخص نیست. فردی را در نظر بگیرید که قصد مسافرت دارد .ماشین خود را روشن کرده و بدون اینکه مقصد را برای خود تعیین کند در شهر در حال رانندگی است .این شخص دقیقا نمی داند قصدش از سفر چیست چون هدف و مقصدی برای آن تعیین نکرده است. با هدف گذاری شما دقیقا می دانید که چه می خواهید . همین الان یک قلم و کاغذ بردارید تصور کنید به هدفتان رسیده اید. چه کارهایی بعد از رسیدن به هدفتان انجام می دهید؟ هرچه به ذهنتان رسید را یادداشت کنید. با این کار برای شما مشخص می شود که دقیقا دنبال چه چیزی هستید و چه چیزی را می خواهید.
 • اهدافی را تعیین کنید که به شما انگیزه دهد
  زمانی که می خواهید هدف گذاری کنید اهدافی را برگزینید که به شما انگیزه دهد. یعنی مطمئن شوید این اهداف برای شما مهم هستند و رسیدن به آن برای شما ارزشمند چه بسا حیاتی است.هنگام هدف گذاری برای اهدافتان درصد تعیین کنید که چند درصد شما نسبت به هدفتان متعهد هستید که به هر طریقی باید به آن دست پیدا کنید؟ جمله ای زیبا از لس براون : زندگی وقتی معنا پیدا می کند که شما با انگیزه شوید، اهداف تعیین کنید و به شکلی مهارنشدنی به دنبالشان بروید.
 • خودتان را باور داشته باشید
  زمانی که می خواهید هدف گذاری کنید به خودتان و توانایی هایتان ایمان داشته باشید . شما تنها با خود باوری می توانید به بهترین شیوه هدف گذاری کنید ما قبلا در مقاله اعتماد به نفس چیست؟ رازهای عملی بالا بردن اعتماد به نفسروش های خود باوری را توضیح دادیم که پیشنهاد می کنیم انها را بخوانید
 • اهدافتان را نزد خود ،شخصی نگه دارید
  وقتی شما اهدافتان را برای دیگران بازگو می کنید زیرا آنها اهداف شما را با باور های محدود کننده ی خود مقایسه می کنند و به شدت با ان مخالفت خواهند کرد چون می دانند در زندگی خود امکان رسیدن به اهداف شما وجود ندارد به مخالفت با شما خواهند پرداخت و سعی خواهند کرد با بحث کردن درباره ی اهداف شما، شما را از اهدافتان سرد کنند. پس شما شخصا روی اهدافتان متمرکز شوید و راه های رسیدن به اهدافتان را در دیگران جستجو نکنید.
 • اهدافی را تعیین کنید که بالاترین اولویت را در زندگی شما داشته باشند
  تماشای تلویزیون هم نوعی هدف است . رسیدن به لذتی زود گذر ! پس هر چیزی را بعنوان هدف در زندگی قلمداد نکنید . اهدافتان را بر حسب اهمیتشان اولویت بندی کنید برای هر کدام زمان مشخصی تعیین کرده و برنامه ریزی لازم را برای آنها انجام دهید

 

بعد از هدف گذاری چگونه به اهدافمان برسیم؟

زمانی که شما اهداف خود را تعیین کردید و دانستید که چه چیزی می خواهید زمان آن رسیده است که با تقویت اهداف و انگیزه به سوی رسیدن به آنها گام بردارید. با هدف گذاری بخش بزرگی از راه رسیدن به آرزوها و خواسته ها را طی خواهید کرد بخش دیگر آن تقویت و چگونگی انجام و احساس شایستگی و باوریست که به خودتان و به اهدافتان دارید.در واقع شما کافیست بخواهید تا به شما داده شد . زیاد روی چگونگی انجام آن تمرکز نکنید وظیفه شما خواستن و تغییر باور و تقویت و احساس شایستگی برای رسیدن به آن خواسته می باشد. زمانی که شما این لیاقت و شایستگی را در خود ببینید نجوه انجام کار خود به خود به شما  گفته خواهد شد .

 • افراد موفق با تغییر باور و ایمان به توانایی های خود هدفگذاری می کنند
 • افراد موفق لیاقت رسیدن به خواسته ها و اهدافشان را در خود می بینند
 • افراد موفق به چگونگی انجام کار و به چگونگی به دست اوردن خواسته ها فکر نمی کنند
 • افراد موفقط به جای تمرکز روی چگونگی انجام روی تغییر باور و تقویت آنها احساس شایستگی خود تمرکز دارند

شاید برای شما هم این سوال مطرح شود اگر به چگونگی انجام کار متمرکز نشویم چگونه با تغییر باور و تقویت آنها می توانیم به اهداف خود برسیم؟در اینجاست باید بگوییم زمانی که شما باور به داشتن و محقق شدن اهداف و آرزوهایتان دارید چگونگی انجام به شما گفته خواهد شد یعنی کائنات چگونگی انجام را به روشهای مختلفی به شما خواهد گفت و زندگی شما به شکلی برنامه ریزی خواهد شد که در راستای این اهداف قدم بردارید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر تاکنون ثبت شده ! نفر بعدی شما باشید

 1. با سلام و عرض تشکر بابت مقاله فوق العاده خوبتون زیبا ترین بند این مقاله را به کسانی که به دنبال هدف مبارکشان میروند تقدیم میکنم.
  (زیاد روی چگونگی انجام آن تمرکز نکنید وظیفه شما خواستن و تغییر باور و تقویت و احساس شایستگی برای رسیدن به آن خواسته می باشد. زمانی که شما این لیاقت و شایستگی را در خود ببینید نحوه انجام کار خود به خود به شما گفته خواهد شد)

  سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن