تخفیف 85 درصدی دوره تبدیل رویا به واقعیت کد nowrouz فقط 20 نفر اول (تخفیف بعدی 50درصدی می‌باشد) همین الان شرکت میکنم
  3 فروردین 1402
تخفیف 85 درصدی دوره تبدیل رویا به واقعیت کد nowrouz فقط 20 نفر اول (تخفیف بعدی 50درصدی می‌باشد)
همین الان شرکت میکنم
  3 فروردین 1402
0
0

افزایش اعتماد به نفس با ۱۰ راهکار فوق العاده و تضمینی ۲۰۲۰

19472 بازدید

شناخت اعتماد به نفس و خود باوری

افزایش اعتماد به نفس Self Confidence  و خودباوری یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در راستای تحقق اهداف است. با تقویت و افزایش اعتماد به نفس و همچنین شناخت انواع علائم کمبود اعتماد به نفس می توانید بر ترس خود غلبه کرده و برای اهداف خود اقدامات لازم را انجام دهید. 

اعتماد به نفس و عزت نفس دو اصلی که مکمل یکدیگرند دقیقا همانند دوبال یک پرنده که برای پرواز به هردوی آنها نیاز دارد. ما این مقاله در سایت بازتاب باور به راه های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس خواهیم پرداخت.

اعتماد به نفس چیست؟ چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یعنی ارج نهادن به شأن و منزلت خود و داشتن این ویژگی که نسبت به خود و دیگران مسئول و متعهد باشید. در واقع حالتی از ذهن است طریق فکر و احساس شما نسبت به خود و دیگران است و بر اساس نحوه رفتار شما، ارزیابی می شود. خودباوری از احساسات آموخته شده و افکار مثبت نشأت می گیرد و نشان دهنده ی نگرش مثبتی است به جمله “می توانم آن را انجام دهم”  در مقابل نگرش بدبینانه نمی توانم آن را انجام دهم و  همانند پلی بین آنچه هستید و رفتار می کنید. اعتماد به نفس را اگر به ساده ترین و خلاصه ترین شیوه تعریف کنیم می گوییم یعنی میزان باور و تصویر مثبتی که هر فرد نسبت به خود  و توانایی ها خود دارد. با توجه به تعریف اعتماد به نفس دانستیم که تصویر سازی ذهنی یکی از شاخصه های مهم برای بالا بردن اعتماد به نفس در فرد می باشد.

حال از دیدگاه “کالی پالادینو” خود باوری را تعریف کنیم:

 • باور خودم و ارزش هایم.
 • توانایی پذیرش موقعیت اجتماعی به‌طور واقع‌بینانه و در عین حال خوشبینانه.
 • اطمینان به توانایی هایم برای ایجاد تغییرات و مواجه شدن با چالش هایی که در زندگی پیش رو دارم.
 • توانایی درک نقاط ضعف شخصیتی و تلاش در جهت بهبود و اصلاح آنها
 • خود را دوست داشتن احترام گذاشتن به خود و تمایل به خطر پذیری در کار و قبول سرانجام کار به هر نحوی.
 • قبول اینکه من کیستم و قدرت و شهامت این را دارم  تا زندگی ام را آن‌گونه که می خواهم طرح ریزی کنم و بسازم.

پس برای اینکه شخص در زندگی احساس خوشبختی و آرامش کند نیازمند افزایش اعتماد به نفس خویش است. برای مثال زمانی که می گویند سارا در رانندگی مهارت خوبی دارد، سارا نخست باور کرده که توانایی رانندگی کردن را دارد و به‌راحتی می تواند از پس این کار برآید در نتیجه این باور و تصور سارا از خود، باعث شده در رانندگی مهارت لازم را کسب کند کافی است در توانایی و باور خود شک کند، بدون‌شک دیگر آن راننده ماهر نخواهد بود. البته ناگفته نماند اعتماد به نفس در هرکاری متفاوت است و باید برای هرکار، توانایی انجام آن کار را به نحواحسن بالا برد. برای مثال مهارتی که سارا در رانندگی دارد شاید هیچ‌گاه در صحبت کردن در جمع نداشته باشد. پس در هر کاری اعتماد به نفس متفاوت است و باید فرد متکی به یک مهارت در یک کار نباشد و سعی کند در همه زمینه ها برای افزایش اعتماد به نفس خود تلاش کند.

دلایل و علائم  کمبود اعتماد به نفس

حال به این سؤال می رسیم چرا برخی افراد اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند؟ چرا هیچ تلاشی برای افزایش اعتماد به نفس نمی کنند؟ این سؤال به تنهایی می‌تواند چندین صفحه از پست را در برگیرد اما ما سعی کردیم به شیوه کامل و خلاصه به این سؤال پاسخ دهیم.

دلایل پایین بودن خود باوری

کمبود اعتماد به نفس از عکس العمل های منفی نشأت می گیرد تجربه های تلخ دوران کودکی، خرده گیری عیب جویی از طرف بزرگترها و هم سن و سالان محیط اطراف رسانه های گروهی و شرایط فرهنگی و اجتماعی را می توان علت عدم خود باوری و احساس حقارت ذکر کرد اگر این احساس ها بر اساس الگوهای اعتقادی منفی تقویت شده باشند چه بسا به عادت تبدیل شوند و اعتماد به نفس پایین را برای فرد امری عادی و پذیرفته شده شود.اعتماد به نفس پایین توانایی شخص را در تفکر در یا عملکرد صحیح از بین می‌برد افراد برای اینکه احساسات واقعی خود بروز ندهند نقابی بر چهره می‌زنند این نقاب برای فریب دیگران است و اغلب نتایجی جز احساس گناه ترس خشم پوچی تنهایی یا افسردگی در پی نخواهد داشت شما باید نوع نقابی را که خود و دیگران بر چهره دارید تشخیص دهید.

خود باوری در کودکان و نوجوانان

ما نیاز داریم بیش از اینکه به دید دیگران وابسته شویم محترم شمردن دیگران، حقیقت درون خود، بهتر بگوییم به درجه بالایی از خود باوری برسیم. همه ما در کودکی شاهد افزایش اعتماد به نفس فوق العاده بالایی بودیم. می‌خواهید این جمله ما را به چالش بکشید؟ به‌محض دیدن یک کودک، جلوی چشم او یک جسم سنگین را بلند کرده و به او بخواهید به کمک شما بیاید تا آن جسم سنگین را با هم بلند کنید. خواهید دید که کودک فوراً به سمت شما آمده و زیر جسم سنگین را می گیرد. کودک اصلاً نمی داند حجم و وزن جسم چقدر است ولی به توانایی خود ایمان دارد و تمامی سعی خود را می کند که به شما کمک کند. کافی است شما چند بار به او بگویید برو کنار تو نمی توانی این کار را انجام دهید. دیگر کودک آن کودک سابق نیست و در زمینه بلند کردن اجسام به توانایی های خود شک خواهد کرد.

نقش باورها در خودباوری

پس با اون اوصاف می توانیم در رابطه با توضیحات فوق نتیجه بگیریم همان‌طور که در این پست باور چیست؟ | باور ها چگونه شکل می گیرند؟به چگونگی شکل‌گیری باورها پرداختیم و گفتیم که خانواده نقش مهمی در شکل گیری باورهایمان دارند در این جا نیز می توانیم بگوییم میزان اعتمادی که به خود و توانایی های خود داریم و باور به اینکه قادر به انجام دادن کاری هستیم یا نیستیم در بسیاری از موارد توسط خانواده هایمان شکل گرفته اند. اما خبر خوش این است که هرلحظه که اراده کنیم می توانیم باورهای گذشته خود را از بین برده و آن را تقویت کنیم. نکته ای دیگر که باعث به پایین بودن اعتماد به نفس اشخاص در کودکی کمک می‌کند دریافت حمایت بی‌جا والدین از فرزندان خود می باشد. این حمایت ها بیشتر در فضای خانه است و کودک هیچ خود را شایسته رویارویی با دنیای خارج از خانه نمی داند در نتیجه باعث می شود هنگامی که بزرگ شود نتیجه آن خجولی و کم‌رویی می باشد.

شاید این مطلب را دوست داشته باشید: دانلود رایگان سابلیمینال اعتماد به نفس

علائم کمبود خود باوری

حال نوبت به آن رسیده است که نشانه‌های کمبود اعتماد به نفس در خود و دیگران را بشناسیم. این‌گونه افراد نسبت به خود بسیار سخت گیر هستند اما همیشه سعی دارند دیگران را راضی نگه دارند در نتیجه اصلا قدرت “نه” نگفتن ندارند و به‌راحتی با همه مسائل موافق هستند. آنها هیچ‌گاه خود را لایق تعریف و تمجیدهای دیگران نمی دانند و همیشه با دیده تمسخر به تعریف های دیگران نگاه می کنند و باور نمی کنند که دیگران از مهارت یا کار آنها واقعاً تعریف کرده اند. اگر منظم این نشانه ها را لیست کنیم می توانیم اشاره کنیم که:

 • به عقیده و نظر خودشان هیچ‌گونه اعتقادی ندارند.
 • بسیار به سر و وضع خود می رسند.
 • در مقابل انتقاد سریع جبهه گرفته و ناراحت می شوند.
 • جرأت مخالفت با چیزی که نمی خواهند را ندارند.
 • در مباحث گروهی هیچ‌گونه مشارکتی ندارند یا حضور آنها بسیار کم‌رنگ است.
 • همیشه از عصبانی کردن دیگران می ترسند در نتیجه کمال گرا هستند.
 • موفقیت های گذشته خود را اصلاً نمی بینند و آنها را انکار می کنند.
 • هنگام صحبت کردن سر خود را زیاد تکان داده و به چشم فرد مقابل زیاد نگاه نمی کنند.
 • معمولاً بسیار زود عصبانی می شوند و همیشه احساس می کنند حق با آنهاست اما فقط حسرت برایشان باقی می ماند.

 

علاوم و نشانه های کمبود اعتماد به نفس

اعتماد به نفس کاذب چیست؟

متأسفانه برخی افراد فکر می‌کنند در همه زمینه ها به خود باوری کامل رسیده اند و نیازی نیست جهت بالا بردن و تقویت خود باوری، تلاش کنند بیشتر آنها دچار اعتماد به نفس کاذب شده و شرط اول تقویت آنها این است که قبول کنند دچار اعتماد به نفس کاذب شده اند. اعتماد به نفس کاذب درواقع همان کمبود اعتماد به نفس  است تنها فرق بین این دو این است که در اعتماد به نفس کاذب فرد خود را بالاتر از آنچه که هست نشان می دهد. فرد خود را در کاری ناتوان می بیند و توانایی انجام آن کار را ندارد اما تلاش می کند که خود را بزرگ نشان داده و با این کار به خود انگیزه می‌دهد در حالی که می داند که نمی تواند از پس کار بر آید. این‌گونه افراد حاضر نیستند قبول کنند که نمی توانند، می خواهند با ایجاد انگیزه کاذب، خود را آن‌گونه که دوست دارند نشان دهند. در اینجا فرق بین اعتماد به نفس واقعی و اعتماد به نفس کاذب معلوم می شود. آنهایی که واقعا به درجه بالایی از خود باوری رسیده اند و به خود و توانایی های خود ایمان دارند، صددرصد باور دارند که در کارشان موفق می شوند و سر انجام کار را به نحوی که می خواهند می بینند اما افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند فقط دوست دارند مثل افراد موفق باشند. افرادی که واقعا خود را باور دارند انگیزه را با عمل آمیخته و کار را شروع می کنند اما افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند افرادی با انگیزه اهمال کار هستند و فقط در صدد این هستند که با انگیزه تر شده و منتظر شنبه ای هستند که کار را شروع کنند.

اصولاً اگر بخواهیم افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند  را بشناسیم به‌راحتی می توان آنها را شناخت آنها به خود می گویند من از دیدگاه دیگران آدم مهمی هستم ولی درواقع افرادی که به درجه بالایی از خود باوری رسیده باشند می‌گویند من آدم مهمی هستم. درواقع همیشه دیگران را در کارهای خود دخیل می دانند. افرادی که واقعاً به خود و توانایی های خود اعتماد دارند می گویند همه کتاب را برای اینکه یاد بگیرم میخوانم ولی در مقابل افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند می گویند فقط یک فصل از کتاب را که برای امتحان می آید را می خوانم و مطمئن باشید آن یک فصل را هم کامل نمی خواند.

روش های افزایش اعتماد به نفس

نخستین راه  این است که به خود اجازه ندهید که فکر کنید اعتماد به نفستان پایین است همیشه مانند فردی که به خود باوری کامل رسیده است و به خود و توانایی هایش اعتماد و باور دارد، رفتار کنید همیشه احساس کنید می توانید هر کاری را انجام دهید. خودتان را دوست داشته باشید به جملاتی که در طول روز به کار می برید توجه کنید که مفهوم کلمات مثبت باشند همان‌طور که در پست تلقین چیست؟ توضیح دادیم همیشه مواظب باشید که در طول روز از چه جملات و کلماتی استفاده می کنید در اینجا هم احساس کنید با فرد بسیار متشخصی صحبت می کنید تا کلمات‌تان به شما قدرت دهند. در زیر روش هایی را برای بالا بردن اعتماد به نفس بیان می کنیم.

 

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

۱-در مقابل آیینه هر روز با خود صحبت کنید.

یکی از راه های فوق العاده برای افزایش اعتماد به نفس صحبت کردن جلو آیینه است. سعی کنید هر روز اول صبح با خود صحبت کنید و از توانایی های خود صحبت کنید. از کارهایی که قبلاً انجام داده‌اید بگویید و برای خود تعریف کنید در چه کارهایی موفق شده اید.

۲- هنگام احوال‌پرسی محکم دست دهید.

در دست دادن، می توان فهمید که خودباوری در فرد پایین است یا بالا. هیچ‌گاه با دست شل و ضعیف با کسی دست ندهید. سعی کنید دست دادنتان محکم و بسیار صمیمانه باشد. افرادی که هنگام احوالپرسی شل دست می دهند مسلما باید برای افزایش اعتماد به نفس خود تلاش کنند.

۳- نه گفتن را تمرین کنید و آن را یاد بگیرید.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم از نشانه های افرادی که به درجه کمی از خود باوری رسیده اند، این است که نمی توانند نه بگویند. سعی کنید یاد بگیرید در مقابل درخواست‌هایی که از شما می شود محترمانه “نه” بگویید. اگر واقعاً میل و رغبتی به درخواستی که از شما می شود ندارید خیلی محترمانه نه بگویید.

۴- سرعت راه رفتن خود را افزایش دهید.

محکم گام بردارید و در هنگام راه رفتن سینه سپر کرده و سر را بالا بگیرید. وقتی قدم های کوچک بردارید و به زمین نگاه کنید فوراً این‌گونه برداشت می شود شما فردی خجول هستید.

۵-در هنگام صحبت کردن به چشمان طرف مقایل نگاه کنید.

فردی که به درجه بالایی از خود باوری رسیده است  هیچ‌گاه در هنگام صحبت کردن به زمین نگاه نمی‌کند و به چشمان طرف مقابل خیره می شود، چه هنگام حرف زدن چه هنگام گوش کردن.

۶-به خودتان پاداش دهید.

اگر کاری را به سر انجام رساندید خواه کار بزرگ باشد یا کوچک سعی کنید به خود هدیه دهید. با خود عهد کنید اگر کار را تمام کردید خود را به رستورانی دعوت کنید یا بازی مورد علاقه را روی گوشی نصب کنید یا کتاب مورد علاقه تان را بخوانید.

۷- “از عهده اش برمی آیم” را مدام زمزمه کنید.

وقتی که شما این جمله را هر روز به خود بگویید مسیر عصبی تشکیل شده و باور می کنید که می‌توانید. سپس هرگاه خواستید کاری را انجام دهید ناخودعاگاه در فکرتان یک جمله عبور می کند از عهده اش برمی آیم! 

۸-خودتان انتخاب کنید چه کسی باشید!

اجازه ندهید دیگران درباره شما تصمیم بگیرند و درباره حال و آینده شما حرف بزنند. اگر به عنوان مشورت با دیگران صحبت می کنید سعی کنید شنیده‌هایتان را با عقیده و هدفتان مقایسه کنید نه اینکه فوراً عقیده خود را عوض کنید و هرکسی چیزی بگوید شما بگویید حق با شماست.

۹-قبل از انجام هرکار موفقیت خود را تصویرسازی کنید

وقتی می‌خواهید کاری را شروع کنید آخر آن را تصور کنید که موفق شده اید. در حین انجام کار ژست انسان‌هایی را بگیرید که در آن کار موفق شده و آن کار را با موفقیت به اتمام رسانده اند.

۱۰-موفقیت های گذشته خود را بنویسید.

همین الآن یک قلم و کاغذ بردارید و هر کاری  را که به یاد دارید در آن موفق شده اید را بنویسید و در آخر به خود بگویید “دیدی توانستم موفق شوم؟” و بعد از کامل شدن لیست‌تان هر روز آن را با صدای بلند بخوانید.

۱۱- به ترس خود غلبه کنید.

آیا می خواهید بدانید چه چیزی باعث می شود شما اعتماد بیشتری به خود داشته باشید؟ نگاه کنید ببینید از چه چیزی می ترسید همان کار، بهترین تمرین برای بالا بردن درجه خود باوری شماست . مثلاً از صحبت کردن در جمع می ترسید؟ در مدرسه یا دانشگاه از استاد خود بخواهید چند دقیقه را با دانشجوها صحبت کنید. یا در منزل متنی را آماده کرده و از افراد خانواده بخواهید نشسته و شما متن را برای آنها بخوانید. اگر می دانید این تمرین برای شما سخت است پس مطمئن باشید این تمرین بهترین راهکار برای غلبه بر ترس شماست. پیشنهاد می شود حتما مقاله غلبه بر ترس | ترس چیست؟ چگونه ترس را از خود دور کنیم؟ را مطالعه کنید. در این مقاله راه های مقابله با ترس را کامل زیر ذره‌بین قرار داده است.

۱۲-کارهایتان را لیست کرده و به ترتیب انجام دهید.

از شنبه شروع می کنم را کنار بگذارید. هر شب کارهایی که می‌خواهید فردا انجام دهید را لیست کرده و به ترتیب اولویت آنها را شماره‌گزاری کنید. یک هفته آن را انجام دهید و ببینید چقدر احساس قدرت می کنید و این احساس قدرت باعث تقویت خود باوری شما شده و این اعتماد به خود باعث می شود که کارها را سر موقع انجام دهید. پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر این موضوع حتماً مقاله چگونه بر اهمال کاری در خود غلبه کنیم را مطالعه کنید.

 

فیلم آموزشی افزایش اعتماد به نفس

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://baztabebavar.ir/?p=321
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم بازتاب باور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد افزایش اعتماد به نفس با ۱۰ راهکار فوق العاده و تضمینی ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام
  من متوجه شدم که اعتماد به نفس پایینی داشتم و با راهکار هاتون دارم تمرین میکنم،که انصافا پیشرفت هم احساس کرده ام.
  اما یه مشکل دارم اونم اینه که خیلی کارهامو عقب میندازم و همیشه میگم از فردا و جالبه وقتی فردا هم میرسه عوامل بیهوده ای اجازه نمیدن که کارمو انجام بدم.
  لطفا راهنماییم کنید?
  تشکر

  5

  1. با سلام خدمت شما جناب رسولی
   متاسفانه اهمال کاری و پشت گوش اندازی از مشکلاتیست که از همین اعتماد به نفس پایین نشات می گیرد.
   در یک مقاله کامل مبحث اهمال کاری را زیر ذره بین قرار خواهیم داد اما در پاسخ به نظر شما ، چنانچه چند نکته ای که در زیر به آن اشاره می کنیم را رعایت کنید مطمئنا نتیجه خواهید گرفت.
   1-نخست تمرینهایی که در بحث اعتماد به نفس آمده است را به مدت 21 روز انجام دهید
   2-هر شب برنامه های فردایتان را بنویسید (در روزهای اول کارهای بسیار آسان را انتخاب کنید ) و بر حسب اولویت آنها را دسته بندی کرده و کارهای به ظاهر سخت را اول انجام دهید. خاصیت نوشتن در شب این است که ضمیرناخودآگاه تا صبح چگونگی انجام کارهایتان را بررسی خواهد کرد. و نوشتن آنها نیز در واقع نوعی تعهد است که شما نسبت به خود دارید
   3-برای انجام هر کار، به خودتان حتما جایزه دهید. این روش فوق العاده خواهد بود .
   4- از تکنیک 5 دقیقه استفاده کنید . یعنی زمانی که خواستید کاری را انجام دهید بگویید من فقط 5 دقیقه روی ان وقت می گذارم ببینم آیا انجام دادن این کار راحت است ؟ خواهی دید 5 دقیقه به 50 دقیقه هم می رسد مشکل اصلی در اهمال کاری اینست که افراد اصلا 1 دقیقه هم به خود وقت نمی دهند حتی راجع به آن فکر کنند.
   5-اوایل اصلا به خود سخت نگیرید که حتما کار را بی عیب و نقص انجام دهید همین که تصمیم به انجام آن گرفتید به خودتان تبریک بگوئید.

   3

  1. لطفا سوالهایتان را در ربات پاسخگویی و مشاوره تلگرام به آدرس
   baztabebavarbot@
   ارسال کنید .

   2