نمایش بهتر سایت در اپلیکیشن دریافت از بازار
نمایش بهتر سایت در اپلیکیشن دریافت از بازار
0
0

باور چیست ؟ باورها چگونه شکل می گیرند؟ راه های تغییر باور

21164 بازدید

باور چیست و باورها چگونه شکل می گیرند؟

باور چیست و چگونه یک باور به وجود می آید؟ این سؤالی است که هر کس در بدو ورود به سایت، از خود می پرسند. در این مقاله قصد داریم ابتدا توضیح دهیم که باور چیست و باورها چگونه شکل می گیرند؟ شما بعد از مطالعه این مقاله در و‌ب‌سایت بازتاب باور خواهید دانست که باور چیست؟ و با نحوه شکل گیری باورها آشنایی پیدا خواهید کرد. در این پست با ما همراه باشید در کنار موضوعات بالا، راه حل تغییر باور ها را نیز با هم بررسی کنیم. این مقاله به ساده ترین شکل توضیح داده شده و سعی خواهیم کرد از واژه های علمی نامفهوم در مقالات استفاده نکنیم.

باور چیست و چه اهمیتی دارد؟

باور چیست؟ یک باور چگونه به وجود می آید؟

به‌راستی باور چیست؟ چرا این روزها واژه باور از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟ این همه سایت ها و کتابهای موفقیت راجع به آن توضیح می دهند و اینکه باورها چه نقشی در زندگی ما دارند؟ آیا واقعا باورهایمان در زندگی حال و آینده و شیوه زندگی ما تأثیرگذار است؟ بعضی از افراد واقعاً نمی دانند باور چیست و اعتقاد دارند باورها هیچ‌گاه نمی توانند تغییر کنند در واقع این‌گونه افراد هنوز نمی دانند که باور چیست بهمین دلیل زندگی خود را با همان باورهایی که از کودکی شکل گرفته است ادامه خواهند داد. در این پست ما تا حد زیادی به شما خواهیم گفت که باور چیست و چگونه شکل می گیرند.

باور چیست ؟ | باورها چگونه شکل می گیرند؟

اگر از خود می پرسید که باور چیست باور در لغت به ایمان و اعتقاد قوی انسان به چیزی گفته می شود اما در اصطلاح روانشناسی باور همان فکری است که برای ما بسیار تکرار شده است و اگر فکری وارد ضمیر ناخودآگاه ما بشود و بارها و بارها آن فکر تکرار شود و توجه ما روی آن باشد، به باور تبدیل می شود. ما زمانی که به چیزی باور و یقین کامل داشته باشیم یعنی به آن اعتقاد داریم. برای مثال، افرادی هستند که می گویند در ایران کار نیست و بعد از پایان تحصیلات، هر جوانی بیکار می‌شود این یک باور است که هر جوانی با تکرار این باور باعث می‌شود که کار برای او پیدا نشود ولی هستند کسانی که بر این باورند که بعد از پایان تحصیلات بی شک برای آنها کار پیدا خواهد شد و پس از پایان تحصیلات سر کار مورد علاقه خود خواهند رفت پس دقیقاً هر دو بازتاب باور خود را خواهند دید. در مثالی دیگر افرادی باور دارند که هوای تهران آلوده است و باور آنها به این آلودگی آنقدر بالاست که باعث ایجاد مریضی در آنها خواهد شد اما برای بعضی ها هوای تهران پاک است و هر زمان که وقت کافی داشته باشند به پیک نیک رفته و از هوای تهران استفاده می کنند نه تنها هیچ‌گونه بیماری ناشی از آلودگی آنها را تهدید نمی کند بلکه از این هوای پاک لذت می برند.

هنری فورد می گوید: اگر فکر می‌کنید می‌توانید، پس می‌توانید! اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید، پس نمی‌توانید این باور شماست همان‌طور که قبلاً گفتیم باور از تکرار یک فکر به وجود می‌آید این باور شماست که آیا می توانید یا نمی توانید اگر باورتان این است که می‌توانید حق با شماست اگر باورتان این است که نمی توانید باز هم حق با شماست.جملات معروف هنری فورد

باورها چگونه شکل می گیرند؟

در مطالب فوق توضیح دادیم که باور چیست حال توضیح می دهیم که باور ها چگونه شکل می گیرند؟
از همان لحظه ای که کودک وارد این دنیا می‌شود باورهای او شروع به شکل گرفتن خواهند کرد. برای مثال والدین او سعی دارند تربیت و نحوه زندگی را به کودک بیاموزند، در حالی که باورهای کودک از همان حرف ها شکل می گیرد. برای مثال  والدین به کودک می گویند به اشیاء داغ  دست نزند چون باعث آسیب رسیدن به او خواهد شد، وقتی این حرف بارها برای کودک تکرار شود به یک باور تبدیل می‌شود و کودک می داند که دست زدن به شیء داغ، باعث آسیب رسیدن به خود می شود پس، از دست ردن به آن کار امتناع خواهد کرد. او کم‌کم باورهای پدر و مادر خود را قبول میکند به آن حرف‌ها فکر میکند به تدریج  به باور تبدیل شده و در زندگی او تأثیر خواهد گذاشت پس می‌توان گفت که باورهای خانواده در شکل گیری باورهای کودک نقش بسزایی خواهد داشت. پس می توان نتیجه گرفت اگر کودک در خانواده ای رشد پیدا کند که باورهای مثبتی دارند او نیز با الگوگیری از خانواده باورهای مثبتی را در خود ایجاد می کند.

باورهای ما از کجا سرچشمه می گیرند؟

باورهای انسان اغلب از گذشته نشأت می‌گیرد فرض کنید چند سال پیش شما در یک جمع نشسته، و در حال صحبت کردن بودید هنگام صحبت کردن چند بار تپق زده یا صدایتان در ان لحظه با لرزش همراه بوده است، شما فکر می کنید اعتمادبه‌نفس خوبی ندارید و همیشه چیزهایی می گویید که باعث تمسخر حاضرین در جمع شود شما کم کم به این نتیجه خواهید رسید که اعتمادبه‌نفس شما بسیار پایین است و در یک جمع نمی توانید به راحتی صحبت کنید. در نتیجه باور شما این است که صحبت کردن در جمع جز توانایی های شما نیست و شما نمی توانید به راحتی در جمع صحبت کنید و هرگاه در مجلسی قرار گرفتید ترجیح می دهید ساکت بمانید. یا در گذشته با دیدن فیلم ها یا افراد، این‌گونه فکر کرده اید که انسان هایی که به خدا نزدیک‌اند فقیر هستند و از لحاظ مالی در سطح پایینی هستند و افراد ثروتمند، افراد مغروری هستند که از خدا دورند. وقتی به این فکر می کنید و کانون توجه شما روی این مسئله است کائنات فقط اینگونه انسان ها را به شما نشان می دهد در نتیجه شما باور می کنید برای اینکه به خدا نزدیک شد نباید ثروتمند شد. پس برای ثروتمند شدن تلاشی نمی کنید. این یک فکر است که شما به‌عنوان حقیقت قبول کرده اید و تبدیل به یک باور شده است.

باورها چگونه شکل می گیرند؟ | چگونه باورهای خود را تغییر دهیم؟
حال دانستید باور چیست؟ اگر جمع بندی کلی درباره باور داشته باشیم باورها با تکرار یک افکار و توجه به چیزی خاص شکل خواهند گرفت مثلاً در مثال فوق آنقدر برای خود تکرار می کنند که هوای تهران آلوده است و آلودگی ناشی از دود ماشین ها باعث بیماری می شوند و تکرار این افکار باعث افزایش توجه به آلودگی هوا و مریضی ها خواهد شد تا به باور تبدیل می شود و واقعاً تنفس برای آنها سخت خواهد شد در نتیجه همین باور باعث مریض شدن آنهایی که این باور را داشته اند خواهد شد در مقابل آنهایی که به این آلودگی توجه نمی کنند باور آنها به شکل دیگری ایجاد خواهد شد.

نقش مدرسه و محل تحصیل در شکل گیری باور ها

بعد از خانواده ی مهمترین مکانی که باعث شکل‌گیری باورهای انسان می شود مدرسه و محل تحصیل است. همان‌طور که قبلاً شنیده ایم مدرسه خانه دوم کودک است، پیش‌تر گفتیم خانواده  نقش اول را در شکل گیری باورها کودک دارد زمانی که کودک وارد محیط مدرسه و محل تحصیل خود میشود مربیان معلمان و همکلاسی های او در شکل گیری باورهای وی نقش بسزایی دارند. فرض کنید که کودکی در مدرسه تکالیف خود را انجام نداده است و در سر کلاس معلم به او می گوید تو دانش آموز تنبلی هستی و هیچگاه تکالیف خود را درست انجام نمی دهی. تو در آینده نمیتوانی شغل خوبی را انتخاب کنی. دانش آموز فوراً به فکر فرو می رود و باور می کند که او دانش آموز تنبلی است چون از فردی تأثیر گذار این واژه و لقب را دریافت کرده است پس این باور حتی زمانی که دانش آموز فارغ التحصیل شود و وارد بازار کار شود هم با اوست و می داند که فرد تنبلی است و نمی تواند شغلی را انتخاب کند. حال تا حدی دانستید باور چیست؟ در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد که باور چیست.

انواع باورهای انسان

انسان ها باورهای مختلفی دارند و این باورها به چند بخش تقسیم می شوند:

 • باورهای مثبت یا انرژی بخش
  در کل به باورهایی  که به انسان انرژی داده و زمینه رشد و ترقی را در خود ببینید و باعث شود انسان هدف‌گذاری کرده و بر روی هدف خود متمرکز شود باورهای مثبت می گویند. انسان هایی که این باورها را دارند مطمئن هستند که به هر نحوی که شده در راه رسیدن به هدف خود موفق می‌شوند و برای رسیدن به هدف خود هر کاری را انجام می دهد و امید دارند که روزی به هدف خود خواهند رسید این باور قوی آنهاست که آنها را به سمت  و سوی هایی سوق می دهد که راه حل های رسیدن به هدف به او گفته خواهد شد. حال دانستیم باور چیست و باور مثبت را هم شناختیم. نوبت به توضیح باور های محدود کننده یا منفی رسیده است که در زیر کامل آن را بررسی خواهیم کرد.
 • باور های منفی یا محدود کننده
  در مقابل افرادی هستند که باورهای محدود کننده ای دارند. این باورها متأسفانه همانند یک ماشین است که راننده آن ترمز را گرفته و با نهایت قدرت در حال گاز دادن است و میخواهد ماشین به سرعت حرکت کرده و به هدف و مقصد برسد. انسان هایی که باورهای محدود کننده دارند شاید هدف آنها فقط در قسمت رؤیا باقی بماند پس این‌گونه افراد هم برای خود هدف و باورهایی دارند اما باور های مخربی دارند که باعث شده نتوانند به جلو حرکت کنند دقیق همانند مثال بالا که ماشین را روشن کرده‌اند حکم هدف گذاری را دارد ترمز ماشین هم نشانه باور محدود اوست و گاز ماشین هم همان راه هایی است که می داند او را به هدفش نزدیکتر می کند او حواسش نیست پایش را از روی ترمز بردارد  بزودی نا امید شده و از ماشین پیاده می شود. انسانهایی که باور محدود کننده ای دارند دقیقاً مانند راننده همان ماشین هستند با اینکه هدف را مشخص کرده اند و حتی راه رسیدن به هدف را هم می دانند اما چون باورهای محدود کننده و منفی دارند متأسفانه مانع  بزرگی در ذهن خود ایجاد می‌کند و این موانع اجازه نمی‌دهد او حرکت کند.

شناخت باورهای منفی و باورهای محدود کننده

 •  باور ترس از موفقیت

این یکی از آن ترمز هایی است که در بالا به آن اشاره کردیم فرد می ترسد که موفق شود شاید شاید در نگاه اول بگویید امکان ندارد افرادی باشند که از موفقیت بترسند ولی در واقع این افراد از موفقیت می ترسند از این که قبلا به نحوی زندگی کرده اند  و می دانند که اگر در کار و هدف خود موفق شود باید محیط زندگی خود را تغییر دهد باید از مقدار خواب خود کم کند. تفریحات او بسیار کمتر شده و بیشتر سرگرم کار و فعالیت است. فعالیت ذهنی و بدنی او افزایش یافته و در نتیجه به این نتیجه می رسد که وضع حال خود از زمانی که موفق می‌شود و به هدف خود می‌رسد بهتر است.

 • باور عدم لیاقت و ناشایستگی

بعضی از افراد هستند می دانند که  می توانند آن کار را انجام دهند ولی احساس لیاقت را در خود نمی بینند اگر در بیرون، دیگران به او  نگاه کنند می دانند که استعداد و توانایی انجام این کار را دارد و به‌راحتی می تواند موفق شود ولی او خود را در حد هدفش نمی بیند و احساس می‌کند لایق رسیدن به آن هدف نیست این باور نیز همان ترمزی است که افراد را محدود می کنند و اجازه حرکت نمی دهند.

 • باور ترس از عدم توانایی

برخی از افراد بر این باورند که نمی توانند کاری را انجام بدهند به همین دلیل هیچگاه شروع به کار نخواهند کرد این‌گونه افراد دیگران را می بینند که همان کار را درست انجام می دهند از اینکار حسرت می‌خورد که چرا او نمی تواند آن کار را انجام دهد درحالی‌که اصلا شروع نکرده است ببیند آیا می تواند یا در آن کار استعداد کافی را ندارد.

چگونه باورهای منفی خود را تغییر دهیم ؟

حال سؤال این است که آیا باوری که از کودکی شکل گرفته است قابل تغییر است یا خیر؟ اکنون که دانستیم باور چیست و باورها چگونه شکل میگیرند،  حال نوبت پاسخگویی به سؤال آیا باورهایی که از گذشته شکل گرفته اند و باعث عدم ترقی و پیشرفت شده اند را می توان تغییر داد؟ در جواب باید بگوییم در هر زمان انسان میتواند باورهای خود را تغییر دهد در نگاه اول کار بسیار سختی است که باوری که از کودکی ایجاد شده است را تغییر دهیم ولی خبر خوب این است که ما به راحتی می توانیم هر لحظه باور خود را تغییر دهیم روش تغییر دادن باورها در وبسایت کاملاً توضیح داده خواهد شد زمانی که می دانید باوری دارید که اشتباه است باید به دنبال ریشه شکل گیری باور باشید. ما در وب سایت بازتاب باور دقیقاً این نکته را زیر ذره بین قرار دادیم اگر شما به تکرار باورهای منفی و نامطلوب درباره‌ی خودتان ادامه دهید، دیگران نیز همان چیزها را در مورد شما باور می‌کنند چرا که می‌گویند هر آدمی خودش را بهتر از هر کس دیگر می‌شناسد. پس دیگران باور می‌کنند که شما همان چیزی هستید که خودتان می‌گویید.

خلاصه ای از مقاله بالا در قالب صوتی

شما در این مقاله آموختید که :

 1. باور چیست ؟
 2. باور ها چگونه شکل گرفته اند؟
 3. چه کسانی در شکل گیری باور ها نقش دارند
 4. شانخت انواع باور های مثبت و منفی
 5. توضیح باور های محدود کننده
 6. ریشه یابی باور ها

حال شما هم نظر خود را در این باره با دیگران بیان کنید مطمئناً چیزهایی می دانید که می توانند مکمل این مباحث باشند.

 

 


مطالب مرتبط :

سابلیمینال مسیج چیست ؟ دانلود بهترین سابلیمینال سال ۲۰۱۹ (کامل)

دانلود رایگان سابلیمینال اعتماد به نفس فارسی

سابلیمینال افزایش قد ۲۰۱۹ | دانلود سابلیمینال و عبارات تاکیدی افزایش قد

فیلم راز کاملترین نسخه موجود دانلود فیلم راز با دوبله فارسی

وب سایت تیم تحقیقاتی بازتاب باور

فیلم انگیزشی جنگجوی درون | دانلود جنگجوی درون با دوبله فارسی

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://baztabebavar.ir/?p=144
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم بازتاب باور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

3 نظر در مورد باور چیست ؟ باورها چگونه شکل می گیرند؟ راه های تغییر باور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام
  واقعا از وقتی که مقالات و کتاب های شما را استفاده کردم تغییر هایی را در افکار و اخلاقم داشته ام به گونه ای که اطرافیان هم متوجه تغیراتم شده اند.
  بسیار سپاس گذارم از سایت خوبتون

  4