تغییر باور

تفاوت هدف با آرزو چیست؟ | راهنمای عملی تبدیل آرزوها به اهداف

تفاوت هدف با آرزو در چیست ؟

تفاوت هدف با آرزو و تشخیص آن برای اغلب افراد کمی دشوار به نظر می رسد و اکثرا  نمی دانند آیا آرزویشان همان اهدافشان است یا این دو راهشان از هم جداست؟  آیا می توانیم به ایده ها ، رویاها و آرزوهای خود به عنوان هدف نگاه کنیم ؟ از کجا باید بدانیم خواسته ما ، همان اهداف ماست ؟ بیشتر افراد نمی دانند تفاوت هدف با آرزو در چیست و اینگونه فکر می کنند که آرزوها و رویاهایشان دقیقا همان اهدافشان است در طول روز دوست دارند به آنها فکر کنند تا آن آرزوها تحقق یابد اما واقعیت در چیست ؟ در این مقاله با عنوان تفاوت هدف با آرزو با تیم تحقیقاتی بازتاب باور همراه باشید تا این نکته را با هم بررسی کنیم.

تفاوت آرزو با اهداف در چیست ؟

آیا آرزوها همان اهداف ما هستند ؟

بیشتر افراد فکر می کنند که آرزوهای آنها همان اهداف آنهاست و رویاهای خود را اهداف می نامند به همین دلیل بیشتر اوقات سعی می کنند با خیال پردازی و تجسم آن را بعنوان هدف قلمداد کرده و در انتظار معجزه ای برای تحقق این آرزوها باشند براستی تفاوت هدف با آرزو در چیست؟ این سوال بیشتر برای افرادی پیش می آید که تعریف درستی هدف و آرزو ندارند و احساس می کنند رویاهایشان همان اهداف آنان در زندگیست و تنها راه رسیدن به این رویاها ، تجسم آن است. اجازه دهید اول هدف و آرزو را تعریف کنیم سپس به بررسی کامل تفاوت هدف با آرزو خواهیم پرداخت.

هدف چیست ؟

پیشتر در مقاله هدف گذاری چیست تا حد زیادی شما را با شناخت هدف و نحوه هدف گذاری آشنا کردیم اما حال می خواهیم دقیق تر بدانیم که هدف چیست . هدف دقیقا همان خواسته های ماست که نیاز های مشخصی را رفع می کند  و چون وجود آنها برای ما ضروریست پس برای رسیدن به آن برنامه ریزی می کنیم. چنانچه برای یک آرزو برنامه ریزی کنیم و تا تحقق آن تلاش کنیم این آرزو به هدف تبدیل شده است .

آرزو چیست؟

آرزو خواسته ای است که دوست داریم آن تحقق پیدا کند اما در اولویت قرار ندارد . به طور کلی هر فکر و رویایی که در ذهن ما به عنوان خواسته خطور کند و برای تحقق آن برنامه ریزی درستی نداشته باشیم دقیقا همان آرزوست و تفاوت آرزو با هدف در این قسمت مشخص می شود.اغلب رویاها در محدوده فرکانسی ما نیستند به فرض مثال اگر محدوده باور و ذهن ما 1 باشد آرزو و رویای ما اغلب 5 است و طبق قانون تکامل باید به ترتیب از 1 به 5 رسید و سیر تکامل به هیچ وجه اجازه پرش از 1 به 5 را نمی دهد پس در همان مرحله آرزو باقی می ماند.با هدف گذاری و برنامه ریزی به آسانی می توان سیر تکامل را طی کرد. پس آرزو ها چون اشتیاقی سوزان در آن دیده نمی شود برای آن برنامه ریزی درستی پیاده نخواهیم کرد . امیدواریم تا اینجای کار تفاوت آرزو و هدف برایتان روشن شده باشد. حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید .

آرزو چیست ؟ | فرق آرزو و هدف در چیست؟

 

چرا باید آرزوها را از اهداف جدا کرد؟

همه ما دوست داریم به آرزو های خود برسیم در واقع آرزوهای ما همان خواسته های ما هستند و دستیابی به این خواسته ها و تحقق رویاها یکی از لذت بخش ترین لحظات زندگی ما خواهد بود. اما واقعا چرا به بیشتر آرزوهایمان نمی رسیم؟ چرا بیشتر رویاهای ما تحقق پیدا نمی کند؟ این سوالهای بسیار مهمی است که برای بیشتر افراد بی پاسخ مانده است.کمی بالاتر تا حدی به تفاوت هدف با آرزو را با تعریف آنها پرداختیم و حال می دانید که آرزو و هدف با وجود شباهت ، تفاوت های اساسی با هم دارند.
در واقع یکی از اشتباهات افراد برای تحقق رویاها و رسیدن به اهدافشان این است که نمی دانند تفاوت هدف با آرزو چیست و اینگونه فکر می کنند که وقتی آنان رویایی در سر دارند در واقع همان اهداف آنان است که با تجسم کردن می توانند به آن برسند.واقعیت این است باید در میان آرزوها ، هدف و یا اهداف را پیدا کرده و برای آنان برنامه ریزی کرد در طول روز یا هفته و ماه ،بنا به ورودی هایی که دریافت می کنیم رویاها و آرزوهای ما شکل می گیرند و شاید در حد یک هفته یا یک ماه دوام نیاورند اگر دقیقا آنها را نشناخت کل زندگی فرد با رویا پردازی که نتیجه آن فقط شارژ و انگیزه ای چند روزه است ،سپری می شود و در واقع عملا هیچ کاری انجام نداده است.زمانی که فرد اهداف خود را میان آرزوهای خود پیدا کند و برای آن برنامه ریزی کند ، رفتار ، زندگی ، و تمامی کارهای وی با برنامه و نظم خاصی صورت می گیرد.

فرق بین آرزو و هدف در چیست ؟

تفاوت هدف با آرزو چگونه مشخص می شود؟

اگر ما اچازه دهیم روزانه ، ورودی های اطراف ما (شامل حرف های اطرافیان ، شبکه های اجتماعی ، تلویزیون و رسانه ها ) افکار ما و رویاهای ما را شکل دهند و هر روز منتظر این باشیم که با رویا پردازی و تصویر سازی به این رویاها برسیم و تقاوتی میان اهداف و آرزوها قائل نشویم یا آنها را از هم جدا نکنیم در واقع ما به  فردی بی هدف تبدیل می شویم که برای مدتی رویاهای ما را با انگیزه نشان می دهند و چون اهداف ما در میان آرزوها و رویاها مشخص نیستند و برای هیچکدام برنامه ریزی درستی نداریم پس از مدتی سرد می شویم . بیشتر افراد خود را مقصر نمی دانند و می گویند ” ما آرزوهای خود را مشخص کردیم و هیچ نتیجه ای نگرفتیم “برخی نیز که تازه راه تغییر و تحول را انتخاب کرده اند با دیدن وضعیت زندگی و شنیدن صحبت های فرد این را به عنوان حقیقت قبول می کند که ” حق با اوست همه چیز دست تقدیر است و رسیدن به آرزوها ربطی به فرد ندارد” در حالی که نمی دانند آنها تفاوت هدف با آرزو را درک نکرده اند و آرزوها و رویاهای آنان در همان مرحله باقی مانده است. حال نوبت به آن رسیده است بدانیم که چگونه باید تشخیص دهیم که آرزوی ما به هدف تبدیل شده است؟

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید
موانع موفقیت و پیشرفت | بررسی کامل و شناسایی عوامل و موانع پیشرفت
سابلیمینال مسیج چیست؟ بخوانید

چگونه بدانیم آرزوی ما اهداف ما هستند؟

همان گونه که در اول مقاله هم گفتیم که برخی افراد به دلیل اینکه هنوز تفاوت هدف با آرزو را درک نکرده اند اینگونه فکر می کنند که هرآنچه به آن فکر کنند همان هدف آنهاست و با تکرار فکر کردن و تجسم و تصور می توانند به راحتی به آرزوی خود برسند. اما برخی افراد نیز به این نتیجه رسیده اند که تفاوت هدف با آرزو ، مسئله کوچکی نیست و باید برای خود مشخص کنند که آیا آرزوی آنها اهداف آنهاست یا خیر؟  برای آنهایی که می خواهند به خواسته های خود برسند این سوال پیش می آید که آیا آرزوی ما همان هدف ماست؟ چگونه بدانیم آرزوی ما همان اهداف ما هستند؟

ببینید ما آدمها اصولا رویاها را دور از دسترس می پنداریم هرچند دوست داریم به آنها برسیم اما تا حدودی خود را لایق آن نمی دانیم این به بحث احساس شایستگی و  عدم شایستگی برمی گردد .چنانچه خود را با آنچه در رویایمان است برابر و شایسته بدانیم این احساس شایستگی باعث می شود که باور درستی از رویا و آرزو داشته باشیم .  ما اصلا نمی گوییم رویاهای شما به واقعیت تبدیل نمی شوند بلکه می گوییم رویاهایی که همراه با احساس خوب و باور و ایمان نباشد هیچگونه ارزشی ندارند. به طور مثال فردی همیشه در حین تجسم آرزوها می گفت “ما که در زندگی واقعی به آن نمی رسیم حالا بزار در رویا تجربه کنیم” این مصداق همان ضرب المثل است “شتر در خوابش بیند پنبه دانه ” زمانی که می خواهید بدانید رویای شما به هدف تبدیل شده است یا خیر به احساس خود رجوع کنید مطمئن باشید جواب درست را به شما خواهد گفت.این را بدانید رویاها به مراتب خیلی پایینتر از اهداف هستند چون هنوز به مرحله باور نرسیده اند تا شما را وادار به برنامه ریزی و عمل کند.هر چند رویاها در ذهن ما غول هایی دست نیافتنی هستند که تحقق آنها سخت است اما زمانی که تبدیل به هدف شود و باور به اینکه این رویا محقق می شود و من برای رسیدن به این آرزو تلاش می کنم و تمرکز خود را روی این خواسته خواهم گذاشت شما باور کرده اید که لایق رسیدن به خواسته تان هستید و این دیگر رویا و آرزو نیست بلکه هدف حقیقی شماست.

 

چگونه آرزوها را به اهداف تبدیل کنیم؟

اگر مطالب را با دقت خوانده باشید متوجه تفاوت هدف با آرزو شده اید و می دانید که خواسته شما آرزویتان است یا یکی از اهداف شماست.ببینید جایگاه آرزو و رویا در تخیل ماست اما جایگاه اهداف در واقع در واقعیت است .شاید بزرگترین تفاوت هدف با آرزو در این است.درست است برای تعیین اهداف و شروع یک کار باید آن را در قوه تخیل ، یکبار انجام دهیم اما خیلی از افراد قوه تخیل را با باورها و اهداف و عمل اشتباه گرفته اند .احساس می کنند فقط انجام تمرینات ذهنی باعث تحقق خواسته ها و رویاها می شوند .زمان آن رسیده از خود بپرسیم چگونه آرزوها را به اهداف تبدیل کنیم تا به خواسته های خود برسیم؟

چگونه آرزوها را به اهداف تبدیل کنیم ؟

 

  • دقیقا بدانید که چه می خواهید

برای تبدیل اهداف و آرزو شرط اول آن است که به وضح بدانید که چه می خواهید حال که تفاوت هدف با آرزو را به درستی درک کردید نوبت به آن رسیده که بدانید چگونه آرزو را به هدف تبدیل کنیم و قدم اول شناسایی خواسته های شماست.بیشتر افراد همه چیز را می خواهند اما اگر از آنها بپرسید دقیقا چه می خواهید و 20 مورد از آنها را ذکر کنید شاید در مورد 6 بیشتر نتوانند خواسته های خود را بنویسند .زیرا اینگونه افراد هدفی ندارند که بخواهند دلیل تحقق خواسته خود را بدانند.شما باید واضح و روشن بدانید که آرزوی شما چیست ؟ برای این مورد شاید تمرین زیر بهترین راه ممکن باشد. 

یک قلم و کاغذ بردارد و سعی کنید 50 آرزو و رویایی که در سر دارید را بنویسید. برای مثال:

  • آرزوی من این است که یک ماشین Y داشته باشم
  • آرزوی من این است که به یک سخنران ماهر تبدیل شوم
  • آرزوی من این است که در بهترین جای تهران خانه داشته باشم
  • آرزوی من این است که بتوانم به عنوان معلم به مردم جامعه خدمت کنم
  • رویای همیشگی من این است آنقدر ثروتمند شوم که بتوانم به فقرا کمک کنم
  • و…..

این لیست را تا 50 ادامه دهید این کاملا طبیعی است که در همان لحظه بیشتر از 10 مورد نتوانید بنویسید پس می توانید آن را در طول دو الی 3 روز بنویسید و رویاها و آرزوهایتان را 1 تا 50 لیست کنید. بعد از اینکه لیست شما تکمیل شد نوبت به آن می رسد که از 1 تا 10 به هر کدام نمره دهید اگر آن آرزو برایتان قابل باور است و می دانید که در این زمان رسیدن به آن خواسته برایتان مقدور است شماره های بالاتر اختصاص دهید. و اگر هرکدام از آنها برایتان غیر قابل باور است و احساس می کنید در این زمان رسیدن به آن برایتان مقدور نیست امتیاز کمتری اختصاص دهید.

سپس در پایان یک نگاه به لیستتان بیندازید و آرزوهایی که نمره آنها کمتر از 6 است را حذف کنید.سپس دوباره با توجه به اهمیت آنها از 1 تا 10 به گزینه های باقی مانده نمره دهید و سپس گزینه هایی که نمره کمتر از 8 گرفته اند را حذف کنید .ببینید چند گزینه باقی مانده است آنها را در یک برگ دیگر بنویسید و در مقابل هر کدام دلیل واضح و روشن بیاورید که چرا می خواهید به آین خواسته خود برسید هرچه می توانید بیشتر بنوسید . گزینه هایی که دلایل کمی برای آنها دارید طبیعی است که جایی در لیست ندارند پس آنها را هم حذف کنید و تنها اجازه دهید گزینه هایی باقی بمانند که دلایل منطقی و روشن برای آنها دارید و برای شما از ارزش بالایی برخوردار باشند.

تبریک می گوییم در این قسمت شما فقط گزینه هایی را می بینید که رسیدن به آنها راحتتر است در این میان اگر می دانید گزینه ها بیش از آن است که تمرکز شما را برهم بزند می توانید فعلا مهم ترین آنها را با a سپس b  و c علامت بزنید و از گزینه های a شروع کنید و کافیست با مراجعه به مقاله هدف گذاری چیست برای هرکدام از آنها با برنامه ریزی منظم دست به کار شوید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

آنهایی که اعتماد به نفس پایینی دارند اصولا فقط آرزو می کنند و عملا دست به هیچ کاری نمی زنند  چون می دانند که این آرزوها و رویاها محال است تحقق یابدجالب اینجاست مدام به بدگویی از افرادی که به خواسته او دست یافته اند می  پردازند.آنها به تفاوت هدف با آرزو اعتقادی ندارند و چون نمی توانند برای خود اهدافی تعیین کنند هدف را همان آرزو قلمداد می کنند.این گونه افراد چون باور درستی از توانایی های خود ندارند همیشه خود را سرزنش می کنند و با آرزوهای خود زندگی می کنند. التیام این سرزنش ها فقط فکر کردن به آرزوهایشان است.سعی کنید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید این را بدانید که آرزو و خواسته ای که به ذهن شما خطور کرده یقینا برای شما قابل انجام است در غیر این صورت به ذهن شما خطور نمی کرد. پس از این بابت مطمئن باشید که با تقویت اعتماد به نفس می توانید آرزوهایتان را به اهداف تبدیل کرده و به آنها برسید.

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید
کنترل زندگی | چگونه کنترل زندگی خود را در دست بگیریم ؟
سابلیمینال مسیج چیست؟ بخوانید

موانع سر راه را شناسایی کنید

شاید یکی از مهمترین دلیل برای اینکه اجازه ندهد آرزوی شما به اهداف شما تبدیل شود همین موانع است. به بدترین شیوه تیشه به ریشه آرزوها میزند و تحت هیچ شرایطی اجازه رشد نمی دهد .همیشه آرزو ها را در حد یک رویای دست نیافتنی باقی می گذارد . وظیفه شما شناسایی این موانع است .به عنوان مثال اگر می خواهید در خارج از کشور تحصیل کنید و شاید موانع سر راه شما هزینه های زیاد ، یادگیری زبان، پذیرفتن فرهنگ یک کشور دیگر و…. می باشد .هرکدام از آنها باعث می شود شما درجا بزنید و رغبتی برای تعیین هدف و برنامه ریزی نداشته باشید . پس باید صادقانه این موانع را از سر راه خود بردارید البته با دلایکی کاملا منطقی ! 

این مقاله به مرور به روز رسانی خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن