رشد فردی

کنترل خشم | ۵ راهکار فوق العاده برای کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم مسئله ای بسیار مهم در زندگی است که هر کس تمایل دارد با مدیریت خشم خود ، رفتار خوبی با دیگران داشته یا در مواقع گوناگون بتوانند بر خود مسلط باشند.خشم چیزی بیشتر از یک کلمه سه حرفی است. یک هیجان فوق العاده پیچیده است که معنی آن بسیار فراتر از کلمات یا تعاریقی است که برای ابراز آن به کار می بریم. مدیریت خشم، علاوه برخیلی چیزهای دیگر، به شما می گوید که چگونه می توانید با تمرکز روی چیزهای مثبت، خشم خود را مدیریت کنید، دیدگاهتان را نسبت به مسائل تغییر دهید و نگرش خود را در برابر چالش ها آنگونه که باید عوض کنید.

ما در این مقاله در سایت انگیزشی و موفقیت بازتاب باور سعی داریم مبحث کنترل خشم و مدیریت آن را زیر ذره بین قرار دهیم.

کنترل خشم | چگونه خشم و عصبانیت خود را مدیریت کنیم؟

خشم چیست؟ تعاریف خشم

در دید کلی، خشم احساس و یا حالتی است که در گستره رنجش ملایم تا غیض و غضب شدید قرار می گیرد.بسیاری از افراد اغلب خشم و پرخاشگری را با هم اشتباه می گیرند.پرخاشگری رفتاریست که هدف آن آزار و یا آسیب رساندن به شخص دیگریست .بعبارت دیگر ستیزه جویی به مجموعه ای از گرایشات و قضاوتها یی بر می گردد که باعث تحریک رفتار پرخاشگرانه می شود.

هنگامی که خشم بسیار شدید و مداوم می شود و یا اینکه بطور نادرست ابراز می گردد، مساله ساز خواهد شد.احساس خشم بصورت شدید و مداوم بر روی جسم فشار فیزیکی بیش از حدی وارد خواهد کرد.

باور های اشتباه درباره خشم

خشم موروثی است

 یک مورد از باورهای اشتباه درباره خشم و طریقه ای که افراد آنرا نشان می دهند که باعث می شود کنترل خشم بسیار سخت شود اینست که خشم ارثی است و مدیریت و منترل خشم غیر ممکن است. بهرحال شواهد و مدارکی که بر اساس مطالعات بدست آمده مشخص می کند که افراد با یک سری روشهای ویژه ابراز خشم بدنیا نمی آیند .
همچنین این مطالعات مشخص می نماید که شیوه ابراز خشم رفتاری اکتسابی است و در نتیجه اصلاح و کنترل خشم غیرممکن نیست.

خشم خود به خودبه پرخاشگری می رسد

 بر مبنای این باور نادرست تنها راه موثر برای ابراز خشم از طریق پرخاشگری است .به هر روی برای ابراز خشم راه های سازنده و جسورانه دیگری نیز وجود دارند .کنترل خشم شامل کنترل بالا رفتن میزان خشم به وسیله آموزش مهارت های دفاع از حق خود، تغییر “با خود سخن گفتن ” منفی و ست یزه جو یانه ، به چالش کشیدن باورهای نامعقول و بکارگیری مجموعه ای از روشها و استراتژی های رفتاریست. این مهارتها، تک نیکها و استرات ژ ی ها در فصول بعد ی مورد بحث قرار خواهند گرفت.

باورهای اشتباه در مورد مدیریت خشم

اگر می خواهی به حق خودت برسی خشمگین و پرخاشگر باش

    بسیاری از مردم دفاع از حق خود را با پرخشاگری اشتباه می گیرند . هدف از پرخاشگری تسلط، آزار و آسیب رساندن به دیگریست تا به هر قیمت ممکن پیروز میدان شد.برعکس هدف از حاضر جوابی و دفاع از حق خود ابراز احساسات ناشی از خشم به روشی محترمانه نسبت به سایر افراد می باشد .
شما هنگامی که به این روش احساساتتان را ابراز می کنید کسی را سرزنش و یا تهدید نخواهید کرد و در نتیجه احتمال آسیب احساسی به حداقل ممکن می رسد.این مهارت با شرح بیشتر کمی جلوتر در همین مقاله کنترل خشم به آن خواهیم رسید

تخیله خشم هم یشه لذت بخش است

   سالیان سال باوری همه گیر بود مبنی بر ا ینکه اظهار پرخاشگرانه خشم و عدم کنترل خشم  از قبیل فریاد زدن و یا مشت زدن بر رو ی بالش برای حفظ سلامتی مفید است .ولی بر اساس مطالعات مشخص شده است که افرادی که خشم خود را با روشهای پرخاشگرانه آزاد می کنند به آسانی خشمگین می شوند .بعبارت دیگر رها سازی خشم از طریق روشهای پرخاشگرانه باعث تقویت و تحکیم رفتار پرخاشگرانه می شود.

چرا خشمگین می شویم؟

خشم می تواند بعنوان عکس العملی روزمره، آشنا و قابل پیش بینی در موقعیت های گوناگون تبدیل شود .هنگامی که خشم بطور مداوم و پرخاشگرانه اظهار شود می تواند تبدیل به عادتی ناسازگارانه شود .برمبنای تعریف، عادت یا “خو گرفتن” به رفتاری اطلاق می شود که بصورت خود جوشانه ، مستمر و مداوم بدون هیچگونه فکر و تاملی، انجام گردد. در واقع می توان گفت با تمرین مدیریت و کنترل خشم می توانیم به پاسخ این عنوان که چرا خشمگین می شویم ؟ رسید.

اظهار پرخاشگرانه و مداوم خشم می تواند به عنوان عادتی ناسازگارانه محسوب شود و به همین دلیل دارای نتایج منفی خواهد بود.با آگاهی نسبت به حوادث و محیط هایی که باعث تحریک خشمتان و در نتیجه پیامدهای منفی بعد از آن می شوند، می توانید برخشم حاصل از عادت غلبه کنید .بعلاوه بایستی یک سری از استراتژی های موثر بر مدیریت خشمتان
را گسترش و بهبود ببخشید.

چرا خشمگین می شویم؟

هنگامی که عصبانی می شوید، به دلیل اینست که با یک حادثه در زندگی روبه رو شده اید که باعث تحریک خشمتان شده است .در بسیاری موارد، حوادث خاص که در یک زمینه حساس اتفاق می افتند.این موضوعات حساس و یا “پرچم سرخ ” معمولا به موارد دیرپا برمی گردند که براحتی منجر به ایجاد خشم می شوند.اصولا کنترل خشم در بسیاری از مواقع کار چندان آسانی نیست که در ادامه به برخی از مکان ها و مواقعی که فرد ناخودآگاه خشمگین می شوند ، خواهیم پرداخت.

علاوه بر اتفاقاتی که اینجا و آنجا تجربه می کنید، ممکن است یادآوری حادثه ای که در گذشته روی داده باعث خشمگین شدنتان در زمان حال شود .درباره این حوادثی که در گذشته روی داده اند و حتی اکنون باعث عصبانیتان می شود،فکر کنید.
در اینجا چند مثال که می توانند باعث تحریک خشم شوند، می آوریم:

 • انتظار طولانی در مطب دکتر
 • تراکم ترافیک
 • اتوبوسهای شلوغ
 • شوخی یک دوست درباره یک موضوع حساس
 • پس داده نشدن پولی که به دوستتان قرض داده بودید
 • برای گناه نکرده،متهم شوید
 • مجبور شوید بهم ریختگی که شخص دیگری به وجود آورده را سر و سامان دهید
 • داشتن یک هم اطاقی شلخته
 • همسایه ای که صدای موسیقی را بسیار بلند می کند
 • پشت خط تلفن برای مدت طولانی منتظر بمانید
 • آدرس اشتباهی دریافت کنید
 • پخش شدن شایعاتی نادرست در مورد بازگشت یا آمدن یک بیماری
 • به سرقت رفتن پول و اموالتان
چگونه خشم خود را اندازه بگیریم؟

یک روش ساده برا ی نظارت بر خشمتان استفاده از مقیاس یک تا ده است که به آن “خشم متر” می گویند .امتیاز یک در این مقیاس به معنای عاری از هرگونه خشم بودن و یا حالت آرامش کامل است، به طور کلی امتیاز یک یعنی اینکه شما کنترل خشم خود را تا حدود بسیار زیادی در دست داشته و خشم خود را مدیریت می کنید در حالی که ده نشان دهنده خشمی قوی و انفجاری ست که باعث از دست دادن کنترل شده و عواقب منفی در پی خواهد داشت. در هفته پیش روی، بر ای هر روز خشمتان رانظارت کرده و بالاترین عددی را که بر اساس مقیاس خشم سنج می رسید را یادداشت کنید.

چگونه خشم خود را مدیریت و کنترل کنیم؟

علائم خشم: رده بندی چهارگانه علائم

بهترین روش برای کنترل خشم، شناخت علائمی است که هنگام مواجهه با اتفاقات تحریک کننده خشم روی می دهند.این علائم نشانه ها ی هشدار دهنده ای هستند که به شما یادآوری می کنند که در آستانه عصبانیت هستید و خشمتان رو به فزونیست.علائم را می توان در چهار دسته رده بندی
کرد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

 1. فیزیکی
 2. رفتاری
 3. احساسی
 4. شناختی (یا فکری)
علائم فیزیکی

بدنتان چگونه عکس العمل نشان م ی دهد مثلا ضربان قلبتان افزایش می یابد، گرفتگی سینه، گرگرفتی و سرخ شدن صورت

علائم رفتاری

چه می کنید مثلا مشت کردن انگشتان،بلند کردن صدا،خیره شدن به دیگران

علائم احساسی

احساسات دیگری که همراه خشم ایجاد می شوند برا ی مثال ترس، رنجیدن،حسادت،بی حرمتی)

علائم شناختی

در هنگام عکس العمل نسبت به واقعه، به چه می اندیشید برای مثال سرزنش کردن خود، تصور پرخاشگری و انتقام جویی)

کنترل خشم در اسلام

دین اسلام منشا آرامش و سرچشمه آسودگی خاطر است.پیامبر عشق و رحمت حضرت محمد (ص) بهترین انسان ها را کسانی می دانستند که بتوانند خشم خود را کنترل کنند. در همین باره می فرمود” بدانید که بهترین انسان‌ها کسانی هستند که دیر به خشم آیند و زود راضی شوند.»

همچنین پیامبر اکرم در حدیثی دیگر می فرمایند : در هنگام خشمگین شدن وضو بگیرید زیرا که  « خشم از شیطان و شیطان از آتش آفریده شده است و آتش با آب خاموش می‌شود، پس هرگاه یکی از شما به خشم آمد، وضو بگیرد.»

اگر نگاهی به کتاب قرآن راهنمای بشریت بیندازیم به این نکته پی خواهیم برد که ذکر و یاد خداوند متعال همانند آبی پاک که بر روی آتش ریخته می شود ، عصبانیت را نیز فروکش خواهد کرد.

کنترل خشم در اسلام

آیه قرآن در مورد کنترل خشم

وَ الَّذینَ یَجْتَنِبُونَ کَبائِرَ الْإِثْمِ وَ الْفَواحِشَ وَ إِذا ما غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُون:

و کسانی که از گناهان بزرگ و زشتکاریها خود را به دور می‏دارند و چون به خشم درمی‏آیند درمییگذرند 

وَ سارِعُوا إِلی‏ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ جَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّماواتُ وَ الْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقین.الَّذینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَ الضَّرَّاءِ وَ الْکاظِمینَ الْغَیْظَ وَ الْعافینَ عَنِ النَّاسِ وَ اللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنینَ :

 و به سوى آمرزشى از پروردگارتان و بهشتى که گستره آن آسمان ها و زمین است و براى تقواپیشگان آماده شده است بشتابید.  تقواپیشگان کسانى اند که در آسایش و تنگى از اموال خود در راه خدا انفاق مى کنند و خشم خود را فرو مى خورند و از لغزش مردم در مى گذرند. اینان نیکوکارند و خدا نیکوکاران را دوست مى دارد.( آل‏عمران :۱۳۳-۱۳۴)

احادیث در مورد کنترل خشم

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله در حدیثی می فرمایند: اَلا اِنَّ خَیرَ الرِّجالِ مَن کانَ بَطىءَ الغَضَبِ سَریعَ الرِّضا؛

بدانید که بهترین انسان ها کسانى هستند که دیر به خشم آیند و زود راضى شوند.

همچنین پیامبر عشق و رحمت در حدیثی دیگر در مورد کنترل خشم می فرمایند ما تَجَرَّعَ عَبدٌ جُرعَهً اَفضَل عِندَ اللّه مِن جُرعَهِ غَیظٍ کَظَمَها اِبتِغاءَ وَجهِ اللّه 

انسان هیچ جرعه اى ننوشید که نزد خدا از جرعه خشمى که براى رضاى خدا فرو خورد بهتر باشد.

امیر المؤمنین على علیه السلام می فرمایند: اَقدَرُ النّاسِ عَلَى الصَّوابِ مَن لَم یَغضَب؛

تواناترین مردم در تشخیص درست کسى است که خشمگین نشود.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: الْمُؤْمِنُ إِذَا غَضِبَ لَمْ یُخْرِجْهُ غَضَبُهُ مِنْ حَقٍّ وَ إِذَا رَضِیَ لَمْ یُدْخِلْهُ رِضَاهُ فِی بَاطِلٍ وَ الَّذِی إِذَا قَدَرَ لَمْ یَأْخُذْ أَکْثَرَ مِمَّا لَهُ.

مؤمن چون خشمگین شود، خشمش او را از حق بیرون نبرد و چون خشنود شود، خشنودیش او را به باطل نکشاند و چون قدرت یابد بیش از حقّ خود نگیرد.

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

در این بخش از مقاله به ۵ راه کار فوق العاده برای کنترل خشم خواهیم پرداخت که با بهره گیری و استفاده از این نکات می توانید  در تمامی مواقع و شرایط خشم خود را کنترل کرده و مدیریتی بسیار عالی بر روی خشم خود داشته باشید.

 نفس عمیق بکشید

وقتی که در شرایطی قرار گرفتید خودآگاه یا ناخودآگاه عصبانی شدید قبل از اینکه عصبانیت و خشم خود را بروز دهید می توانید با کشیدن چند نفس عمیق می توانید کنترل بسیار خوبی بر خشم خود داشته باشید. شاید از خود سوال کنید چرا تنفس عمیق باعث کنترل خشم می شود؟ زمانی که در حالت عادی فرد نفس عمیق می کشد در واقع مغز اینگونه برداشت می کند که همه چیز بر وفق مراد است و اوضاع کاملا تحت کنترل است.

حال وقتی که در مکانی قرار گرفتید یا در شرایطی که بخواهید عصبی شوید قرار گرفتید، تنفس عمیق به مغز اعلام می کند که اوضاع کاملا تحت کنترل است و نیازی به واکنش های غیر ضروری نیست. در این لحظه شما می توانید کنترل بسیار خوبی بر روی خشم خود داشته باشید.

شروع به شمارش کنید

شمارش اعداد یکی از نتایج فوق العاد هبرای کنترل خشم و مدیریت عصبانیت می باشد . وقتی از چیزی خشمگین هستید درواقع دارید تمام توجه و تمرکزتان را روی آن موضوع صرف می کنید .اما زمانی که شروع به شمارش اعداد می کنید کانون توجه و تمرکز شما از روی آن موضوع برداشته شده و بر روی شمارش اعداد قرار می گیرد. این امر باعث کنترل خشم در لحظه و فروکش شدن عصبانیت خواهد شد.

آن مکان را سریعا ترک کنید

وقتی در مکانی هستید که شرایط آن مکان یا افرادی که در آن جا حضور دارند شما را ناراحت می کنند بهترین کار برای کنترل خشم خود این است که آن مکان را ترک کنید و به جایی دیگر بروید و سپس حواس خود را به یک موضوع دیگر متمرکز نمایید وقتی در آن مکان می مانید در واقع بسیار سخت است که بتوانید خشم خود را مدیریت کنید.

با چشمان بسته به خودتان تلقین کنید

وقتی که عصبی می شوید تمام توجه و تمرکزتان روی آن مسئله است و هر لحظه دارید به ذهنتان دستور می دهید که شرایط بد و بدتر است زمانی که به خود تلقین می کنید که همه چیز بر وفق مراد است کنترل خشم در آن لحظه بسیار آسانتر است. ما در مقاله ای با عنوان تلقین چیست ؟ | چگونه به خود تلقین کنیم؟ راه های تلقین مثبت کاملا مثبحث تلقین به خود را زیر ذره بین قرار داده ایم . پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله فوق العاده را مطالعه فرمائید.

راه های تلقین مثبت

سابلیمینال کنترل خشم و عصبانیت

سابلیمینال کنترل خشم و عصبانیت طوری روی ضمیر ناخودآگاه تاثیر می گذارد که هنگام برخورد با مسائلی که قبلا به آن واکنش نشان می دادید با آرامش نگاه می کند . با تاکیدات و جملات بسیار مثبت و تاثیر گذاری که در فایل سابلیمینال کنترل خشم و عصبانیت پنهان شذه است براحتی می توانید در تمامی شرایط و مواقع خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید .این جملات با نفوذ به ضمیر ناخودآگاه شما ، باعث می شود در تمامی مواقع آرامش خود را حفط کنید.

برای دریافت سابلیمینال کنترل خشم اینجا کلیک کنید

 

شاید این مطلب را دوست داشته باشید
تلقین چیست ؟ | چگونه به خود تلقین کنیم؟ راه های تلقین مثبت
سابلیمینال مسیج چیست؟ بخوانید

لینک کوتاه مطلب: https://bit.ly/2ABeHFY

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن