دوستان گرامی فعلا سیستم پرداخت آنلاین با مشکل مواجه شده در حال پیگیری هستیم. برای پرداخت و راهنمایی به پشتیبانی در قسمت چت (گوشه صفحه)پیام بفرستید.
دوستان گرامی فعلا سیستم پرداخت آنلاین با مشکل مواجه شده در حال پیگیری هستیم. برای پرداخت و راهنمایی به پشتیبانی در قسمت چت (گوشه صفحه)پیام بفرستید.
0
0

قدرت اراده و پنج راه تقویت اراده

19600 بازدید

نگاهی کلی به قدرت اراده

قدرت اراده منحصر به آدم‌هاست. تمام موجودات زنده رفتارهای هدفمندی از خود نشان می‌دهند، اما انسان‌ها با قدرت اراده خود قابلیت حفظ و پویایی اهداف‌شان را تا درازمدت دارند. تقویت اراده یکی از بهترین تکنیک‌ها برای دستیابی به موفقیت است. هیچ فردی با اراده ضعیف نمی‌تواند به تمامی آن‌چه در ذهنش دارد برسد. این هفته در سایت انگیزشی بازتاب باور قصد داریم مطلبی تحت عنوان قدرت اراده و راه‌هایی برای تقویت اراده را منتشر کنیم با ما همراه باشید.

تقویت اراده در اسلام

تعریف اراده

همانند سایر مهارت‌ها و قابلیت‌ها، قدرت‌ اراده‌ی افراد نیز متفاوت است‌. قدرت اراده هر فرد به عواملی از قبیل ژنتیک، نحوه‌‌ی رشد، تربیت والدین و آموزش و تحصیل بستگی دارد. صرف نظر از بالا یا پایین بودن قدرت اراده می‌توان با تمرین‌، آن را تقویت کرد.

اگر بخواهیم اراده را به شکلی ساده و واضح تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم اراده یعنی اشتیاق فرد برای تحقق یک کار و هدف گفته می‌شود هر چه‌قدر این اشتیاق بالا باشد اراده فرد برای تحقق آن هدف نیز بالا است. قدرت اراده که در زبان انگلیسی (willpower) پیداست که این واژه ترکیبی از دو کلمه‌ی قدرت (will) و اراده (power) است.

مغز انسان به‌صورت سیستمی پیچیده رشد کرده و شکل گرفته است تا بتواند اعمال بدن و رفتارهای فرد را تنظیم کند. در بیشتر موارد، اعمال بدن به‌طور خودکار انجام می‌شوند. بنا به دلایل واضح، شما برای نفس کشیدن به فکر کردن نیاز ندارید و این کار احتیاج به قدرت اراده ندارد.

راه های تقویت اراده

هر چند وقت پای رفتاری به میان می‌آید که با انتخاب همراه است مثل خوردن ناهار با تمام کردن یک کار، رقابتی در مغز پیش می‌آید. وسوسه‌های شدید که معمولاً مربوط به امیال و غرایز هستند که به مبارزه با تنظیم کننده‌ای هوشمند برمی‌خیزند. این وسوسه‌ها و محرک‌ها، فرایندهای صعودی و قدرت اراده که تنظیم‌کننده است، همان فرآیند نزولی می‌باشد. فرایندهای نزولی قادر به مهار کردن محرک‌های صعودی‌اند و این، نیروی اصلی قدرت اراده است.

اراده چگونه به‌وجود می‌آید؟

قدرت اراده از دوران کودکی به‌وجود می‌آید. کودکی که در مقابل وسوسه‌ی خوردن شیرینی مقاومت می‌کند، به احتمال زیاد در بزرگسالی، راحت‌تر از دیگران خود را کنترل می‌کند. شاید بر این باور باشید که قابلیتی که در کودکی شکل می‌گیرد و سپس در بزرگسالی ادامه می‌یابد، بازتابی از شخصیت فرد است و به‌آسانی تغییر نمی‌کند. 

زیرا براساس این تفکر، معمولاً شخصیت در طول عمر ثابت است و تغییر نمی‌کند قدرت اراده چیزی فراتر از یک ویژگی شخصیتی است؛ قدرتی است همراه با استعداد ذهنی که تاحدودی ذاتی است، اما می‌تواند رشد کند و پرورش یابد. شخصیت شما بر قدرت اراده‌تان تأثیر می‌گذارد، ولی آن را تعیین نمی‌کند.

ایجاد اراده در کودکان

امکان دارد قدرت اراده مستقیماً، تحت‌تأثیر عواطفی چون ترس، خشم، غم و شادی قرار بگیرد. درک و شناخت شخصیت و آگاهی بیشتر از عواطف خود، می‌تواند به شما کمک کند تا از اراده‌تان بهتر استفاده کنید و همچنین، علت شکست قدرت اراده در پاره‌ای موارد را متوجه شوید.

آیا می‌شود اراده را تقویت کرد؟

تقویت اراده آیا واقعاً آموختنی است؟ آیا افراد می‌توانند اراده خود را هر زمان که بخواهند تقویت کنند؟ در یک کلام، بله! در سال‌های اخیر، روان‌شناسان ثابت کرده‌اند، دقیقاً به همان روشی که ورزش‌کاران، هر روز قبل از یک مسابقه‌ی بزرگ به تمرین بدنی می‌پردازند، شما هم می‌توانید اراده‌تان را با تمرین تقویت کنید.

با کمک تمرین‌های این مقاله و اقدامی که شما انجام می‌دهید صدالبته تقویت اراده کاملا شدنی است و زمانی که شما تمرین ها را انجام می‌دهید بدون توجه به نکات منفی ، ناخودآگاه شاهد تقویت اراده خود خواهید بود.

چرا اراده انجام هیچ‌کاری را ندارم؟

سؤالی است که بارها از خود می‌پرسیم یا حداقل در طول زندگی یک‌بار در ذهن ما مطرح شده است. به‌‌راستی چرا اراده انجام کاری را نداریم؟ پاسخ می‌تواند در چند کلمه به‌صورت کلی داده شود. عدم هدف‌گذاری اصولی یکی از بهترین پاسخ‌ها برای این سؤال می‌باشد.

زمانی که فرد هدفی نداشته باشد اشتیاقی در زندگی ندارد تا برای آن اقدامی بکند. وقتی که یک مدت زندگی بدون هدف را سپری کرد دیگر اراده انجام کاری را نخواهد داشت زیرا فرد به جای تقویت اراده به تضعیف آن کمک کرده است. پس این نکته را بدانید ریشه تمامی اهمال‌کاری‌ها و عدم اراده کافی در عدم برنامه‌ریزی صحیح و اصولی می‌باشد.

البته ما قبلاً در یک مقاله تحت عنوان هدف‌گذاری چیست؟ شما را با هدف‌گذاری اصولی آشنا کردیم. پس همان‌طور که کمی جلوتر به راه‌های تقویت اراده به هدف‌گذاری اصولی اشاره خواهیم کرد برای تأکید بیشتر در این بخش هم خاطر نشان می‌کنیم که هدف‌گذاری اصولی مهم‌ترین اصل برای تقویت اراده می‌باشد.

افزایش قدرت اراده

راه‌های تقویت اراده

بعد از این‌که شما را با تعریف صحیح اراده آشنا کردیم نوبت به پرداختن به راه‌های تقویت اراده می‌رسد. این راه‌ها مهم‌ترین راه‌هایی‌ است که شما با کمک آن می‌توانید به قدرت اراده خود پی ببرید و برای تقویت آن به کار ببرید. در این بخش به پنج راه عملی برای تقویت اراده می‌پردازیم.

 • داشتن اهداف 
  همان‌گونه که در توضیحات بالا اشاره کردیم داشتن اهداف یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای ارتقا و بالا بردن انگیزه می‌باشد. فرد بی‌هدف اراده بسیار سستی دارد هرچه‌قدر تلاش می‌کند باز به در بسته می‌خورد او مدام خود را سرزنش می‌کند غافل از این‌که او اصلاً هدفی ندارد و نداشتن هدف مهم‌ترین عامل برای ضعف او می‌باشد.

 • داشتن خواب کافی
  یک لحظه به افرادی که تا پاسی از شب بیدارند فکر کنید. آن‌ها هرچه بخواهند نمی‌توانند فرد سحرخیزی باشند اگر هم به ناچار صبح زود از خواب بیدار شوند، کل روز عصبی و پریشان هستند آن‌ها نمی‌توانند به کارهای خود رسیدگی کنند زیرا کم‌خوابی و بهتر بگوییم نداشتن خواب کافی باعث می‌شود که فرد دچار حواس‌پرتی شود و همین کافی است که فرد تمرکز کافی برای پرداختن به کارهای خود را نداشته باشد.

 • کنترل استرس و اضطراب
  استرس یکی از عوامل بسیار مهم در تضعیف اراده می‌باشد. زمانی که فرد استرس خود را کنترل می‌کند به‌صورت ناخودآگاه اراده وی نیز تقویت می‌شود. البته نیازی نیست در این بخش به راه‌های کنترل استرس بپردازیم زیرا که در مقاله درمان استرس و اضطراب با ۱۰ راهکار فوری راه‌هایی برای کنترل استرس و اضطراب را بیان کرده‌ایم.
 • گوشت نخورید! به جای آن غذاهای گیاهی مصرف کنید.
  این نکته بسیار مهم برای تقویت اراده را یوگی‌ها به‌کار می‌برند و بر این باورند فرد که علاقه خاصی به خوردن گوشت دارد کافی است اراده کند که دیگر گوشت نخورد این کار نه تنها باعث می‌شود بدن وی از سموم پاک‌سازی شود بلکه مصرف غذاهای گیاهی باعث می‌شود که فرد بیشتر و بیشتر سرزنده‌تر و شاداب‌تر شود و این افراد، دقیقاً افرادی با اراده هستند که هر هدفی برای خود تعیین کنند به آن می‌رسند.

 • تغییر عادات کوچک و نتایج بزرگ 
  زمانی که شما یک عادت ناپسند دارید برای مثال فردی که به خورن تنقلات و شیرینی عادت دارد کافی است هر روز مقدار کمتری را مصرف کند زمانی که فرد این عادت را در خود از بین می برد باعث می شود که به ناخودآگاه پیامی ارسال شود که مأموریت با موفقیت به اتمام رسید و پاداش این مأموریت تقویت اراده خواهد بود.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://baztabebavar.ir/?p=9717
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم بازتاب باور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد قدرت اراده و پنج راه تقویت اراده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.