تخفیف 85 درصدی دوره تبدیل رویا به واقعیت کد nowrouz فقط 20 نفر اول (تخفیف بعدی 50درصدی می‌باشد) همین الان شرکت میکنم
  2 فروردین 1402
تخفیف 85 درصدی دوره تبدیل رویا به واقعیت کد nowrouz فقط 20 نفر اول (تخفیف بعدی 50درصدی می‌باشد)
همین الان شرکت میکنم
  2 فروردین 1402
0
0

هدف گذاری و برنامه ریزی smart در زندگی برای موفقیت

19164 بازدید

آموزش برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای سال جدید

هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی عنوان مقالهٔ این هفته بخش رشد فردی می‌باشد که یکی از مهم‌ترین ارکان موفقیت است.

اگر همراه قدیمی سایت بوده باشید مقالهٔ هدف‌گذاری چیست؟ که مرتبط با موضوع این مقاله است را مطالعه کرده‌اید؛ در این پست قصد داریم در مورد هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای سال جدید مطالبی که مکمل مقاله قبل نیز می‌باشد را عنوان کنیم، پس با ما همراه باشید.

هدف گذاری و برنامه ریزی

هنگامی‌که ما برای زمان مشخصی هدف‌گذاری می‌کنیم و هدف‌هایمان را مشخص می‌کنیم، ضمیر ناخودآگاهِ ما هم شروع به برنامه‌ریزی می‌کند و مطابق یک برنامه خاص، ما را به‌سمت هدف‌مان هدایت می‌کند. هدف‌گذاری‌ در زندگی اهمیت زیادی دارد. قطعاً فردی که اهداف جدی و متناسب با توانایی خودش را در نظر می‌گیرد، رسیدن به آن اهداف موجب شادی و ایجاد انگیزه در زندگی‌اش می‌شود.

چگونه می‌توانیم برای سال پیشِ رو هدف‌گذاری کنیم؟

ممکن است در زندگی الآن شما موانع و دشواری‌هایی وجود داشته باشد، اما هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی منظم می‌تواند چشم‌انداز متناسبی برای زندگی شما فراهم کند.

چنان‌چه‌ از زندگی‌تان راضی نباشید و اوضاع طبق خواستهٔ شما پیش نرود، ناچار هستید که تصمیم به تغییر شرایط و اوضاع زندگی بگیرید. درنتیجه اولین گام برای هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی، تصمیم به ایجاد تغییر در زندگی است. اگر قصد دارید که موفق شوید، باید اهدافی را برای خود مشخص کنید؛ نداشتن هدف مشخص باعث عدم تمرکز شده و باعث می‌شود در راستای مسیر مورد نظرتان نباشید.

می‌دانیم که همه انسان‌ها به‌صورت ذاتی و فطری موجوداتی هدف‌محور هستند و همواره در راستای رسیدن به اهداف‌شان کوشش و تلاش می‌کنند و مدام برای تحقق چیزهای که برای‌شان مهم است، در حرکت‌اند. در میان همه موجودات جهان، فقط انسان‌ها هستند که می‌توانند در زندگی‌شان هدف‌گذاری کنند. همه ما می‌دانیم که رسیدن به اهداف تا چه‌اندازه مهم است و تفاوت بین افراد موفق و ناموفق در میزان رسیدن و نرسیدن به هدف‌هایشان مشخص می‌شود.

همه آدم‌ها دو انتخاب دارند؛

یا باید با زندگی بسازند، یا زندگی را بسازند. در این مقاله درباره‌ی مورد دوم (خلق زندگی‌مان) با ایجاد هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی متناسب با خواسته‌هایمان صحبت می‌کنیم:

همه ما دارای قدرت انتخاب هستیم و می‌توانیم با تعیین اهداف و انتخاب درست آن‌ها و همچنین اراده آزادِ خودمان به هدف‌هایمان دست یابیم، یا این‌که بی‌انگیزه و بی‌هدف باشیم و فقط شاهد گذر عمر و دیدن روزها و ماه‌ها و سال‌های باقی‌مانده زندگی‌مان باشیم.

آموزش هدف گذاری در زندگی

هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی اهمیت بسیاری دارد و باعث می‌شود ما در مسیری که پیش از این تجربه نکرده‌ایم رشد کنیم، پس برای رسیدن به اهداف‌مان باید هر روز روی خودمان کار کنیم و در جهت رسیدن به آن هدف‌ها و خواسته‌ها تلاش کنیم.

چگونگی هدف‌گذاری smart و برنامه‌ریزی 

باید بدانیم از آینده چه‌چیزی را می‌خواهیم و چه‌طور می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم. هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی امر بسیار مهمی است، زیرا باعث می‌شود که روی خواسته‌مان متمرکز شویم، به رؤیاهایمان نزدیک‌تر شویم و این امکان را به ما می‌دهد که خودمان را برای انجام اقدامات بزرگ‌تری که برای رسیدن به خواسته‌هایمان لازم است آماده سازیم.

یک سؤال کلیدی وجود دارد که لازم است از خود بپرسیم: آیا از وضعیت فعلی‌ام راضی هستم یا خیر؟

باید جایگاه اکنون‌مان را در نظر داشته باشیم و اندکی تأمل کنیم که آیا این وضعیت برای ما رضایت‌بخش است؟ بنابراین ابتدا باید کمی فکر کنیم و موقعیت فعلی‌مان را بسنجیم، وقتی دقیقاً فهمیدیم در چه وضعیتی قرار داریم، آن را روی کاغذ بیاوریم. نوشتن و مکتوب کردن اهداف امری بسیار مهم و ضروری است.

هنگامی‌که خواسته خود را می‌نویسیم به هدف تبدیل می‌شود.

در‌صورتی‌که هدف خود را به گام‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کنیم یعنی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

هنگامی که متعهدانه برای اجرای برنامه تلاش کنیم، خواسته ما به واقعیت تبدیل خواهد شد.

چگونه برنامه‌ ریزی کنیم؟

هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی یا تعیین کردن اهداف این امکان را به شما می‌دهد که به رفع موانعی که سر راه‌تان وجود دارند، کمک کند. اگر اهداف شما، اهداف قدرتمندی باشند، می‌توانید به آن‌ها برسید. پس باید حرکت کنید و تمام توان خود را به کار بگیرید دراین‌صورت رسیدن به اهداف،‌ قطعی و حتمی است.

نتیجه اصلی هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی زمانی‌ به‌دست می‌آید که بدانید در روند رسیدن به هدف‌‌تان و برای رسیدن به نتیجه دلخواه تا چه‌اندازه سعی کرده‌اید و چه کارهایی را در این مسیر برای رسیدن به تغییر و رشد انجام داده‌اید. اقداماتی که در سال گذشته انجام داده‌اید را نوشته و عملکرد خود را بررسی کنید.

شما قرار است در سال جدید تغییراتی را در کار، آموزش و روابط مسائل مالی و رشد شخصی در زندگی خود ایجاد کنید.

پس در اولین گام باید به این سؤالات پاسخ دهید و جواب آن‌ها را یادداشت کنید.

  • چه‌کارهایی انجام داده‌اید که باعث افتخار شما شده است؟
  • چه کارهایی انجام داده‌اید که موجب آزردگی و پشیمانی شما شده است؟
  • در سال گذشته چه رویداد و عادات مثبتی در شما رخ داده است؟
  • چه عادت‌های نادرستی در شما وجود دارند که لازم است آن‌ها را ترک کنید؟
  • چه اقداماتی لازم است انجام دهید؟

اکنون خودتان را تصور کنید که در پایان سال 1400 هستید، تغییرات ایجاد شده در خود را تجسم کنید.

برنامه ریزی چیست و چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

اقدامات لازم برای رسیدن به اهداف

قطعاً همه ما در ذهن‌مان از خود یک آدم ایده‌آلی را تصور کرده‌ایم. برای تبدیل شدن به آن آدم ایده‌آل باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟ 

پس مطرح کردن سؤالات بالا از خودمان و جواب دادن به آن‌ها باعث می‌شود که اهداف خود را شناسایی کنیم و آن‌ها را دنبال کنیم.

با شناسایی و تعیین کردن هدف‌ها، خداوند و جهان هستی راه‌های هدف‌گذاری‌ را تاحدی برای ما هموار می‌کند.

گام‌های لازم برای هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی

لازم است لیستی از کارهایی که قصد دارید در سال جدید انجام دهید را یادداشت کنید. این امر به ادامه‌ی مسیر برنامه‌ریزی کمک زیادی می‌کند.

هدف‌های مهم و اساسی را در اولویت بگذارید و اهدافی که چندان جذاب و انگیزه‌بخش نیستند را حذف کرده و یا با اهداف مهم و مرتبط که برای شما جذابیت دارند ادغام کنید. سعی داشته باشید تمرکزتان را روی اهدافی بگذارید که انجام دادن آن‌ها برای شما لذت‌بخش باشد و در شما انگیزه و هیجان ایجاد کند و طبق خواسته‌های شما باشد.

جدول برنامه ریزی زندگی

اهدافی که برای سال جدید برنامه‌ریزی می‌کنید نباید به دور از واقعیت و خارج از توانایی شما باشد. مثلاً اگر در سال جاری ماشین پراید را خریداری کرده‌اید برای سال جدید، ماشین بسیار گران‌قیمت را جزء اهداف‌تان قرار ندهید. سعی کنید پله‌پله و هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده قدم‌های کوچک و محکم بردارید تا به آن‌ها دست یابید.

اگر در ابتدای راه قدم‌های بزرگ و خارج از توانایی خود بردارید موجب می‌شود انگیزه خود را از دست بدهید و از ادامه برنامه‌ریزی منصرف شوید.
در میان اهدافی که برای خودتان لیست کرده‌اید مهمترین اهداف را انتخاب کرده و به‌صورت مداوم و منظم برای آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشید.
نوشتن اهداف بدون برنامه‌ریزی روزانه، هفتگی و ماهیانه برای شما فایده‌ای نخواهد داشت. اگر اهداف مهم شما زیاد هستند نیازی نیست که آن‌ها را حذف کنید؛ می‌توانید بر اساس اهمیتی که برای شما دارند آن‌ها را اولویت‌بندی کنید.

چنان‌چه در مسیری که قرار دارید از برنامه‌ریزی و اهداف خود عقب ماندید دچار استرس و نگرانی نشوید، در چنین شرایطی، به نوشته‌های دفترتان مراجعه کنید و برنامه‌ریزی جدیدی را برای خودتان در نظر گرفته و یادداشت کنید تا مجدداً در مسیر درستِ رسیدن به اهداف‌تان قرار گیرید.

 

 

در این مقاله بصورت کامل این کلمات را زیر ذره بین قرار دادیم : تعریف هدف گذاری , هدف چیست , هدف گذاری smart , چگونه هدف گذاری کنیم , اهداف مکتوب یعنی چه , هدف گذاری و برنامه ریزی , هدف گذاری برای آینده , هدف گذاری در کسب و کار هدف گذاری چیست , هدف گذاری smart ,هدف گذاری و برنامه ریزی , هدف گذاری برایان تریسی, هدف گذاری و تصمیم گیری , هدف گذاری برای سال جدید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://baztabebavar.ir/?p=9941
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم بازتاب باور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد هدف گذاری و برنامه ریزی smart در زندگی برای موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.