0
0

کنترل استرس | چگونه استرس را کنترل کنیم؟ ۶ راه عملی

19355 بازدید

استرس چیست؟ چگونه استرس را کنترل کنیم؟

کنترل استرس یکی از شرایط بسیار مهم برای رسیدن به اهداف و طی کردن پله های موفقیت است. استرس عاملی نیست که به آن غلبه کرد و پیروز شد بلکه با مدیریت درست می توانید از آن به سود خود استفاده کرد. استرس بخشی طبیعی و عادی از زندگی است تلاش برای رهایی از آن به طور کامل باعث می شود که زندگی برایتان یکنواخت و خسته کننده شود از سوی دیگر اگر بیش از حد در معرض استرس قرار بگیرید سلامت جسمانی و شادابی روحی شما به خطر خواهد افتاد. بارها اتفاق افتاده که هر یک از ما در معرض استرس بیش از حد قرار گرفته‌ایم در این موقع چاره کار این نیست که سر خود را زیر بالش پنهان و از موضوع فرار کنیم یا برای رهایی از آن با سرعت و شدت هر چه تمام‌تر خود را در کار غرق کنیم کلید حل مشکل آن است که سعی کنیم با چیزهایی که باعث آزارمان می شود کنار بیاییم.

کنترل استرس | چگونه استرس خود را کنترل کنیم ؟

استرس چیست؟ تعریف استرس

اگر بخواهیم استرس را تعریف کنیم استرس در واقع تنش و حالتی درونی است که توسط عاملی از درون یا بیرون به وجود می آید که بر فرد فشاری وارد می شود ، این فشار اغلب با واکنش فرد همراه بوده که روی علائم آن می تواند جسمی ، یا روحی باشد. استرس در واقع نوعی اضطراب فشار روحی تنش خستگی نگرانی و وحشت و ترس است. استرس موجب بروز انواع بیماری های افسردگی ناراحتی و رنج خواهد شد. استرس در زندگی همه افراد، اعم از کارمند و بیکار، دانش آموزان و دانشجویان و افراد عادی وجود دارد و به گونه‌های مختلف بر آنها فشار می کند با این تفاوت که درجه استرس بسته به نوع کاریست که فرد می خواهد انجام دهد. برای کنترل  استرس باید چاره ای اندیشید قبل از اینکه استرس بتواند بر ما غلبه کند. برای کنترل استرس راه های مختلفی وجود دارند ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

استرس چیست ؟ چگونه استرس را کنترل کنیم ؟

انواع استرس

استرس به خودی خود ناراحت کننده نیست از همه چیز که بگذریم استرس در ما تحرک ایجاد می کند و ما را به تلاش وا می دارد. از شرایط دشوار نجات‌مان می دهد و به ما کمک می کند تا تشخیص دهیم چه مواقعی در خطر هستیم تنها در مواقعی که فشار روحی از حد عادی بیشتر می شود و احساس می کنید که بیش از این نمی توانید با مسئله کنار بیایید لازم است که کاری کنید. در کل می‌توان گفت دو نوع استرس وجود دارد که بسته به شرایط می تواند مثبت یا مفید، مضر یا مفنی باشد. در برخی از مقالات، عناوین این مطالب این‌گونه بیان شده که چگونه استرس را از بین ببریم. اما واقعیت این است استرس از بین نمی رود و این عناوین کاملاً اشتباه است. پس بهترین عنوان برای این مطلب این است چگونه استرس را کنترل کنیم؟ در زیر دو نوع استرس مثبت و استرس منفی را توضیح خواهیم داد.

استرس مثبت
در کل استرس می‌تواند مفید باشد یعنی برای پیشبرد اهداف استرس نه تنها مضر نیست بلکه امری ضروری است. یعنی اگر استرس وجود نداشت ما انگیزه کافی برای انجام دادن کار را نداشتیم، اگر عامیانه بگوییم بیخیال انجام آن کار می شدیم و دقیقاً افرادی که کارها را منظم انجام می دهند روزانه با استرس ها و فشارهای روانی زیادی سروکله می زنند اما آنها این فشارها و استرس ها را نه تنها مفید می دانند بلکه از آن به عنوان یک فرصت یاد می کنند چون می دانند بعد از این فشار روانی و استرس می توانند به هدف خود برسند و نشانه پیشبرد اهداف خود را شروع یک فشار روانی می دانند. همان‌گونه خداوند در سوره الشرح آیه ۵ و ۶ فرموده به یقین با (هر) سختی آسانی است! (۵) (آری) مسلّماً با (هر) سختی آسانی است، (۶) شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید چگونه یاد خدا باعث آرامش قلب می شود؟
اگر سختی را فشار روانی فرض کنیم به این نتیجه می رسیم که پشت این سختی یک موفقیت نهفته است جالب اینجاست که روی این موضوع خداوند تأکید کرده و در آیه بعد فرموده مسلّماً با (هر) سختی آسانی است.  چون باعث می شود که کارها منظم. پیش برود اما اگر استرس را نتوان کنترل کرد می تواند برای انسان مضر باشد. اگر مثالی دیگر بزنیم شما در حال رانندگی هستید و اگر نیروی استرس وجود نداشت.
برخی از استرس های مثبت عبارت اند از:

 • شرکت در یک مسابقه
 • مطالعه برای قبولی در مدرسه
 • شروع یک کسب و کار

در یک به استرسی که انگیزه ایجاد کند انگیزه مثبت می گویند بدین ترتیب این گونه استرس ها باعث می شود ما به نوعی متعهد به انجام کاری شویم و از اهمال کاری بپرهیزیم.

استرس منفی

برخی از استرس ها منفی هستند و باعث می شوند فرد دچار سردرگمی یا ضعف شود. در این نوع استرس فرد با اینکه یک هدف را هم انتخاب کرده ولی باز نمی داند دقیقاً باید چکار کند؟ بیشتر اوقات فرد با اینکه برای رسیدن به اهداف خود بسیار تلاش کرده است و می داند که در آن کار موفق خواهد شد اما با عدم کترل استرس و با غلبه استرس منفی بر وی باعث می شود نتیجه کار آن گونه که باب میل اوست نباشد. اما در مقابل افرادی هستند که استرس منفی باعث می شود که کار را اصلا شروع نکنند یعنی زمانی که در حال برنامه ریزی برای شروع کاری هستند دچار استرس منفی شده و در نتیجه بسیار سردرگم خواهند شد.

استرس از چه چیزی ناشی می‌شود؟

استرس با اساسی‌ترین واکنش انسانی پیوند خورده است غریزه جنگیدن یا گریختن! این غریزه به هزاران سال پیش برمی‌گردد زمانی که انسان های نخستین، هر روز در معرض تهدید جسمی بودند در چنین مواقعی، مثلاً وقتی در مقابل بدی با دندان های خنجری قرار می گرفتند در بدن مواد شیمیایی ضد استرس آدرنالین ترشح می‌شد که باعث می گردید ضربان قلب تندتر شود فشار خون یابد ماهیچه ها سخت تر شود و میزان هوشیاری افزایش یابد در هر صورت فعالیت بدنی موجب کاهش آدرنالین می گردد. در شرایط زندگی کنونی ما به ندرت در برابر استرس واکنش جسمانی از خود نشان می دهیم زیرا معمولاً استرس‌های ما روحی هستند نه جسمانی، از آن چیزهایی که در طبیعت با آن روبرو می شویم و از میان این ترس های روحی می‌توان به ترس از شکست اشاره کرد. به این صورت که  میزان آدرنالین موجود در خون، در سطح بالایی باقی می ماند و بدن ما دائم سطح بالایی از هوشیاری را حفظ می‌کند که این در نهایت منجر به افزایش میزان اضطراب و استرس می‌شود.

استرس چگونه به وجود می آید؟

چه عاملی می تواند باعث استرس شود؟

نکته جالب درباره استرس این است که هر چیزی حتی چیزهای خوب ممکن است باعث بروز استرس و اضطراب شود. به روزهایی بیاندیشید که می خواهید به مهمانی ترتیب دهید یا تعطیلات تابستانی خود را بگذرانید احساس خوشحالی می کنید اما عصبی هم هستید و شاید کمی هم نگران این وضعیت باشید. این نوع استرس می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و اضطراب در شما شود اما به اندازه دسترسی که در موقعیت های دردآور به وجود می‌آید دردناک یا شدید نیست. در زیر فهرستی از  وضعیتهایی که باعث ایجاد استرس می شود آمده است.

 • طلاق در خانواده
 • مجروح شدن یا ابتلا به بیماری
 • روابط خانوادگی
 • روابط دوستانه
 • محیط کار و همکاران
 • شروع یا پایان مدرسه یا امتحانات
 • تغییر وضعیت زندگی

هر کدام از این گزینه ها، باعث ایجاد استرس در کودکان، نوجوانان، و افراد عادی و یا افراد شاغل می شود که باید برای کنترل استرس چاره ای اندیشید و اجازه نداد که این استرس ها بتوانند بر ما غلبه کرده و آسیب های جسمی و روانی به بار آورند. برای مثال  والدینی که مدام با یکدیگر در حال مشاجره و دعوا هستند شاید در خانواده نگرانی های شغلی یا مالی وجود دارد که ممکن است احساس ترس از آینده را برای شما القا کند، شاید فشاری خارج از خانه بر شما تحمیل می‌شود شاید نگرانی هایی درباره آینده دارید یا احساس می کنید که نمی توانید از عهده امتحانات خود برآیید. شاید از اینکه تنها هستید و دوست و همراهی ندارید احساس ناراحتی می کنید، همه این موارد به یک چیزی ختم می‌شود استرس بیش از حد! گرچه همیشه قادر به کنترل، وی که باعث استرس می شوند نیستیم ولی خبر خوب در این باره این است که می‌توانیم در نحوه روبرو شدن با آنها نقش داشته باشیم. به این ترتیب که به روش‌های صحیح با آنها کنار بیاییم. و در موقعیت استرس زا و آرامش خود را حفظ کنیم و فشار موجود را از خود دور سازیم با این حال ممکن است به سادگی در  گرداب استرس گرفتار شویم در این مورد مثال می آوریم گدرتان روز بدی را گذرانده و قولی که به شما داده است را فراموش کرده، شما هم به جای اینکه به آرامی به این موضوع را به او یادآوری کنید صدایتان را بالا می برید از کوره در می روید واکنش بسیار بدی از خود نشان می دهید و عاقبت زیر گریه می زنید این رفتار شما باعث می شود که او هم مقابله به مثل کند و رفتاری تلافی‌جویانه از خود نشان دهد زیرا با رفتار خود استرس زیادی به او وارد کرده اید که در نتیجه استرس بیشتری نیز به خودتان وارد می شود.

استرس باعث ایجاد چه حالت هایی در شما می شود؟

زمانی که بیش از حد تحت استرس قرار می گیرید احتمالاً متوجه بروز تغییراتی در بدن خود می شوید.

 • سر درد و میگرن
 • تنفس نامنظم
 • گردن درد و کمر درد
 • تپش نامنظم قلب
 • خشک شدن دهان
 •  ناراحتی و کم حوصلگی
 • زودرنجی و اضطراب و پریشانی

اینها تنها بخشی از علایمی هستند که هنگام استرس، بسته به درجه و نوع استرس در شما ایجاد می شود. نگران نباشید این علایم همیشگی نیستند بلکه زنگ هشداری است به اسم کنترل استرس که به شما می گوید لطفاً استرس خود را کنترل کنید!

علائم استرس - چگونه استرس را مدیریت کنیم؟

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟

حال که با هم دانستیم استرس چیست و چگونه به وجود می‌آید و با علائم استرس نیز آشنا شدیم نوبت به آن رسیده است که با مفهوم کنترل استرس آشنایی پیدا کرده و با راه کار هایی بتوانیم استرس خود را کنترل کرده و آن را مدیریت نمود. گزینه هایی که در زیر آمده اند حاصل تحقیقات دانشجویان رشته روانشناسی دانشگاه جیکوبس آلمان می باشد.

 1. به چه می اندیشید؟ آن را کنترل کنید

  زمانی که شما بتوانید ذهن خود را کنترل کنید و اجازه ندهید کانون توجه تان روی چیزهایی که نمی خواهید متمرکز شود، به‌راحتی میتوانید استرس خود را کنترل کنید و با فکر کردن به چیزهایی که به شما احساس خوبی می دهد به‌راحتی می توانید استرس را تا حد زیادی از خود دور کنید.
 2.  موفقیت های گذشته خود را بنویسید.
  طی تحقیقاتی که دانشجویان رشته روانشناسی در دانشگاه جیکوبس آلمان داشتند همه آنها به این نتیجه رسیدند این تکنیک، یکی از بهترین تکنیک هایی است که ترکیبی از تمرکز روی چیزهای مثبت و یاد آوری موفقیت های گذشته است. آنها به این نتیجه رسیدند که انسان برای موفقیت های خود، فردی فراموش کار است و به‌راحتی این موفقیت های خود را فراموش می کنند و با جمله ” این کار را همه که می توانند انجام دهند” موفقیت خود را بسیار کوچک می بینند. چنانچه فرد موفقیت های گذشته خود را بنویسد و هر روز با صدای بلند بخواند پی می برد که کارهای بسیار بزرگی انجام داده که هنوز بسیاری از عموم نمی توانند آن را انجام دهند در نتیجه اعتماد به نفس وی بالا رفته و این اعتماد به نفس بالا در شرایطی که به فرد استرس وارد می شود وی را کمک خواهد کرد.
 3. از سابلیمینال ها و موسیقی های آرامش بخش استفاده کنید
  ما قبلا مفصل درباره سابلیمینال مسیج ها صحبت کردیم و تأثیر پیام های پنهان (سابلیمینال مسیج) ها را در تغییر باور و کنترل استرس را زیر ذره‌بین قرار دادیم حتماً پیشنهاد می کنیم نخست این مقاله سابلیمینال مسیج یا پیام های پنهان Subliminal Message را بخوانید و حتماً فایل تقویت اعتماد به نفس را دانلود کنید در این فایل تأکیداتی موجود است که تا حد بسیار زیادی در مواقعی که دچار استرس می شوید می تواند استرس را فوری و سریع برطرف کند. ما روزانه پیامهای زیادی را دریافت می کنیم که خبر از کاهش استرس آنها در محیط کار و در طول روز می دهند.اگر می خواهید موسیقی آرام بخش یا سابلیمینال کنترل استرس و اضطراب را دریافت کنید اینجا کلیک کنید.
 4. به خود تلقین کنید ” اوضاع آرام است
  ضمیر ناخودآگاه کاری به محیط بیرون شما ندارد به کلمات و طرز فکر شما کار دارد وقتی بداند که شما روی چیزهایی که استرس زا هستند متمرکز شده اید او هم بدن را در حالت تدافعی قرار داده و علائم استرس را فورا در بدن ایجاد می کند اما زمانی که شما در این محیط‌ها قرار گرفتید سریعاً با تلقینات مثبت به خود بگویید من در مکانی آرام هستم و اوضاع تحت کنترل من است! قبلاً هم گفتیم ضمیرخودآگاه و ناخودآگاه را اگر روش های کنترل آن را یاد بگیرید تحت فرمان شما خواهد بود. وقتی این تلقینات به ضمیرناخودآگاه برسد فوراً می داند وضعیت آرام است و نیازی به حالت تدافعی نیست!
 5. کارها را سر موقع انجام دهید.
  زدیم به خال درسته؟ بسیاری از اضطراب های روزمره ما ناشی از اهمال کاری است زمانی که ما فردی پشت گوش انداز هستیم و کارهایمان را به زمان دیگری موکول می کنیم در واقع برای “استرس” کارت دعوت فرستاده ایم. جالب اینجاست او دعوت ما را می پذیرد ولی همچنان ما آن کار را هم به اتمام نمی رسانیم یا با فشار روحی بسیار زیادی کار را به اتمام می رسانیم و مسلماً نتیجه ای که انتظار داشتیم را نخواهیم گرفت.
 6. آیا می دانید چگونه نفس بکشید؟
  شاید صورت سؤال یا موضوع کمی خنده دار باشد چون ما در هر بیست و چهار ساعت شبانه روز به نفس کشیدن مشغولیم. اکثر ما نمی دانیم که هر بار که نفس می کشیم دنده ها و عضلات دیواره قفسه سینه و دیافراگم به انبساط و انقباض ریه ها کمک کرده و اکسیژن را از هوا به جریان خون وارد می کند. ما تمریناتی را برای شما تدارک دیده ایم که در هنگام استرس براحتی می توانید با انجام این تمرینات بر روی تنفس خود تأثیر مثبت بگذارید .* روی تخت یا زمین به روی پشت دراز بکشید. سرتان را بر روی بالش بگذارید و لباسهای تنگ را آزاد کنید یک دستتان را روی سینه و دست دیگر را بر روی شکم بگذارید چند دقیقه ای به موسیقی آرام گوش کنید تا حواستان از نفس کشیدن به جای دیگر معطوف شود وقتی آرام گرفت اید بر روی دست های تان تمرکز کنید ببینید کدام دست در اثر تنفس مرتباً به طرف بالا حرکت می کند اگر دستی را که بر روی سینه گذاشته اید به بالا و پایین حرکت کند نشان دهنده این است که هنگام تنفس کشیدن دیافراگم بی حرکت باقی می ماند و در نتیجه تنها بخش فوقانی ریه هایتان از هوا پر می شود این امر به این مفهوم است که اکسیژن کمی برای رسیدن به اندامهای داخلی بدن از جمله مغز موجود می باشد.
  در عین حال دی اکسید کربن به اندازه کافی از بدن شما خارج نمی شود که در نتیجه اثر منفی بر روی متابولیسم می گذارد.
  ضمناً کم حرکتی دیافراگم به این معنی است که کبد و قلب به اندازه کافی تحریک نمی شوند زیرا از فعال و آرام کننده حرکات دیافراگم خبری نیست نتیجه کار گردش کم و نامناسب خون در کبد و قلب شما است. اگر دستی که بر روی شکم تان است به بالا و پایین می رود نشان دهنده این است که نیمه تحتانی ریه های شما به اندازه کافی در کار تنفس دخالت نمی کند زیرا میزان بیشتر اکسیژن به بخش انتهایی ریه شما فرو می رود به طور کلی تنفس از طریق ناحیه شکمی بهتر از تنفس از طریق سینه هاست زیرا که دیافراگم تحرک بیشتری دارد ولی این نکته منفی کار اینجاست که شما هرگز بازدمی صحیحی ندارید و ناحیه سینه تا آخرین حد گنجایش خود به تمرین واداشته نمی‌شود.
  اگر در حین تنفس هر دو دست شما یکی پس از دیگری بالا با این می رود بنابراین درست نفس میکشید.
  هوا اول و به بخش تحتانی ریه شما وارد می شود. در بخش فوقانی ریه پخش می‌شود در بازدم هوا از محوطه سینه به ناحیه شکمی حرکت کرده و خارج می شود وقتی درست نفس می کشید دو عمل به طور هم‌زمان صورت می پذیرد در عمل دم استخوان های قفسه سینه انبساط پیدا کرده و دیافراگم به پایین فشار می آورد به این ترتیب فضای کافی در تنه ایجاد گردیده و به ریه ها اجازه انبساط داده می‌شود در عمل بازدم این عمل برعکس می شود استخوان های قفسه سینه دوباره منقبض می شوند و دیافراگم به طرف بالا می رود تا در ریه ها جمع شده و هوا خارج شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://baztabebavar.ir/?p=1139
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم بازتاب باور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کنترل استرس | چگونه استرس را کنترل کنیم؟ ۶ راه عملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.