تغییر باور

ترس از شکست | چگونه ترس از شکست را از بین ببریم؟

ترس از شکست مهمترین مانع رسیدن به خواسته ها

یکی از بزرگترین موانع زندگی هر فرد ترس از شکست است که مانع از حرکت به سوی اهداف و خواسته ها می شود.بیشتر ما بخاطر ترس از شکست از انجام کارهایی که می توانستیم انجام دهیم ،ممانعت کردیم و این ترس باعث شده که ناچارا به وضع کنونی خود راضی باشیم . به جرات می توانیم بگوییم تنها یک چیز است که مانع رسیدن به رویاها خواسته ها و اهداف انسان می شود آن هم ترس از شکست است.ترس از کاری که هنوز انجام نگرفته و هیچ برنامه ریزی برای آن نشده و فقط در مرحله تصمیم برای شروع کار ، از انجام آن منصرف می شوند.

ترس از شکست | چگونه ترس از شکست را از بین ببریم؟

چرا افراد از شکست می ترسند؟ 

اگر مقالات سایت بازتاب باور را مطالعه کرده باشید در مقاله قبلی با عنوان غلبه بر ترس راه های غلبه کردن بر ترس را توضیح دادیم اما در این بخش می خواهیم وارد جزئیات شویم و مسئله ترس را بازتر کنیم به مهمترین عاملی که باعث می شود افراد آرزوهایشان را فراموش کنند بپردازیم .ترس از شکست برای انسان تا حدودی طبیعی است و افراد موفق نیز به واسطه همین ترس روزها و ماه ها برای انجام کار و شیوه صحیح آن تحقیق می کنند .منظور از طبیعی بودن این است که فرد سرخود و بدون برنامه و با انگیزه های گذرا شروع به انجام کار نکند بلکه قبل انجام هرکاری برای آن برنامه ریزی صحیحی داشته باشد. اما ترس از شکست دلایلی دیگر دارد که در زیر به مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

چگونه با ترس از شکست مقابله کنیم؟

 1. اعتماد به نفس پایین

  در جهان کسی را پیدا نخواهید کرد که بخواهد در خود تغییر و تحول را ایجاد کند و به موفقیت برسد و با مبحث تقویت اعتماد به نفس آشنا نباشد و برای تقویت اهتماد به نفس خود تلاش نکرده باشد.اعتماد به نفس پایین و ضعیف یکی از مهمترین عوامل و پایه های ترس از شکست است زمانی که فرد هنوز به خود باوری نرسیده است و از شکست می ترسد هیچگاه دست به اقدام نخواهد زد .آنها وقتی می خواهند کاری انجام دهند به جای فکر کردن روی موفقیت در آن کار، به عواملی که می تواند مانع حرکت او شود فکر می کند .

 2. کمال گرایی

  کمال گرایی یا کمال طلبی خصوصیت و ویژگی انسان هاییست که می خواهند کارهای خود را بدون عیب و نقص انجام دهند. یکی دیگر از خصوصیات و ویژگی های این افراد ترس از شکست است .به شدت از شکست تنفر دارند و همین ترس کافیست که با چاشنی کمال طلبی ، خواسته های خود را فراموش کنند و برای رسیدن به آنها دست از تلاش بردارند.

 3. ارزیابی اشتباه

  افرادی که ترس از شکست خوردن دارند اصولا اینگونه فکر می کنند که حتما باید در قدم اول موفق شوند تحت هیچ شرایطی نباید شکست را تجربه کنند .آنها نمی دانند که شکست می تواند یکی از عوامل موفقیت باشد و افراد موفق از شکست به عنوان تجربه یاد می کنند .این مطلب ما را یاد تعریف ادیسون از شکست می اندازد که خبرنگاری از وی پرسید جناب ادیسون شما چطور از 999 باری که در اختراع لامپ شکست خوردید ، خسته نشدید؟ ادیسون گفت : من 999 بار شکست نخوردم بلکه 999 بار فهمیدم لامپ چگونه ساخته نمی شود. افرادی که ارزیابی نادرستی دارند احساس می کنند یا کار نباید انجام پذیرد یا باید موفق شوند و بنا به باورهایی که دارد عواملی را می بینید که ترس از شکست سراسر ذهن او را در بر می گیرد و مانع حرکت وی می شود.

 

چگونه با ترس از شکست مقابله کنیم؟

اگر مطالب بالا را با دقت خوانده باشید به بررسی 3 عامل مهمی که باعث ترس از شکست در افراد می شود پرداختیم و دانستیم که اعتماد به نفس پایین ، کمال گرایی و ارزیابی اشتباه مهمترین دلایل ترس از شکست می باشد. حال این سوال مطرح می شود که چگونه با ترس از شکست مقابله کنیم و این ترس که بزرگترین مانع برای رسیدن به اهداف و خواسته ها است را از بین ببریم؟ در ادامه به عواملی که باعث می شود ترس از شکست در افراد کمرنگ تر شود خواهیم پرداخت.

چگونه با ترس از شکست مقابله کنیم؟

 1. با وجود احساس ترس از شکست ، کار را شروع کنید

  مشکل اساسی افرادی که از شکست می هراسند این است که به هیچ وجه به خود اجازه نمی دهند که حتی برای مدتی کوتاه اقدام کنند و کار را شروع کنند. در این گونه مواقع تنها راه برخورد با ترس از شکست رفتار تهاجمی با آن است یعنی زمانی که این ترس سراغ ما آمد باید سریعا دست به کار شویم و قدم نخست را برای رسیدن به هدفی که از آن هراس داریم را برداریم . این کار باعث می شود که ضمیر ناخودآگاه ترس از عدم موفقیت را کمرنگ و کمرنگ تر کند.قدرت و درجه ترس از شکست بستگی به تصمیم و اشتیاق ما برای انجام کار و قدرت قدم های ما دارد.

 2. شکست را دوباره برای خود به شیوه ای صحیح تعریف کنید

  اکثرا از شکست تعریف نادرستی دارند و اینگونه فکر می کنند که شکست برابر است با سرخوردگی و مواجه شدن با تمسخر دیگران . احساس می کنند افرادی که شکست می خورند احساس پوچی می کنند . اینگونه افراد چنانچه شکست را تمسخر دیگران تعریف کنند این تعریف برای موفقیت هم صدق می کند . تمامی افرادی که اهداف بزرگی در سر دارند و برای آن تلاش می کنند با تمسخر دیگران مواجه می شوند .اجازه دهید این بخش را با کلام بزرگان و به تعریف شکست از دیدگاه آنها بپردازیم تا بدانید شکست آن چیزی که در ذهن خود می پندارید نیست .

  تعریف شکست از دیدگاه بزرگان

  لائوتسه فیلسوف مشهور چینی شکست را اینگونه تعریف می کند:
  شکست پایه و اساس موفقیت است و وسیله ای است که با آن می توان به موفقیت رسید.

  پارکر پالمر  هم درباره ترس از شکست اینگونه می گوید که : در جوامع غرب دلبستگی ما به موفقیت موجب بی میلی ما در ریسک کردن می شود. آنچه از این ریسک کردن یاد می گیریم به آن موفقیت می ارزد. و این ترس از شکست است که تعیین می کند که بیاموزیم یا حیر؟

  توماس ادیسون هم در مصاحبه با یکی از نویسندگان اینگونه می گوید که : من 700 بار اشتباه نکردم. من یک حتی  بار اشتباه نکردم من زمانی موفق شدم که هفتصد راهی را که موفقیت آمیز نبود اصلاح کردم. هر گاه راهی را که عمل نمی کرد حذف کردم راهی را پیدا کردم که کار می کرد.

  وینستون چرچیل هم اینگونه شکست را تعریف می کند : موفقیت توانایی رفتن از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن شور و حرارت است.

 3. سعی کنید انگیزه کافی را برای انجام کار در خود ایجاد کنید

  ایجاد انگیزه عامل مهمی برای رسیدن به اهداف و تحقق خواسته هاست .افرادی که از شکست می ترسند اصولا انگیزه ای برای شروع ندارند و این بی انگیزگی باعث می شود که فرد میل و رغبتی برای انجام کاری که وی را به تحقق هدف و رسیدن به خواسته کمک می کند ، نداشته باشد. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ایجاد انگیزه و تکنیک های فوق العاده برای ایجاد انگیزه را مطالعه کنید .

 4. زندگی نامه افرادی که به هدف شما رسیده اند را مطالعه کنید

  بیشتر اوقات اهداف و ایده هایی که به ذهن ما خطور می کنند به دلیل ترسی که از شکست خوردن داریم ، باور محقق شدن آن برای ما دشوار می شود . اما اگر زندگی نامه افراد موفق یا افرادی که به هدفی که شما می خواهید ، رسیده اند را مطالعه کنید می دانید که آنها در شرایطی بدتر از شما بوده اند و چنانچه زندگی آنها را با زندگی اکنون خود مقایسه کنید می دانید راه شما چه بسا هموارتر از راهی بوده که آنان پیش گرفتند و به هدف خود رسیده اند. زمانی که شما با زندگی آنان و نحوه برخورد با مشکلات ، آشنا می شوید دیگر شکست برای شما معنایی ندارد و این باور که ” چون او توانسته است پس من هم می توانم ” در شما ایجاد می شود.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

2 نظر تاکنون ثبت شده ! نفر بعدی شما باشید

 1. مقاله هاتون بی نظیر اند
  لطفا در باره ی خود هیپنوتیزم و اثراتش مقاله ای تهیه کنید.
  با سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن