تغییر باور

ایجاد انگیزه و تکنیک های فوق العاده برای ایجاد انگیزه

ایجاد انگیزه و تنکیک های عملی برای ایجاد انگیزه

یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت ، ایجاد انگیزه است . عدم موفقیت یک فرد نشانه عدم استفاده از توانایی ها و استعدادهای وی نیست ،بلکه عدم ایجاد انگیزه ،برای رسیدن به هدف است.اگر شما هدفی داشته باشید و انگیزه ای برای رسیدن به آن هدف نداشته باشید بعد از مدتی از هدف و خواسته تان سرد شده و در راه رسیدن به اهداف، احساس خستگی می کنید . اصلا نگران نباشید ما در این مقاله کاملا روش های ایجاد انگیزه را بررسی کرده و با ارائه تکنیک های فوق العاده ،روش ایجاد انگیزه را به شما نشان خواهیم داد

چگونه با ایجاد انگیزه موفق شویم؟ و با ایجاد انگیزه به اهدافمان برسیم؟

علائم افراد بی انگیزه

بی انگیزگی بدون شک علائمی دارد که افراد با نادیده گرفتن این علائم ، دنبال ابزاری مانند شارژ انگیزه است که توسط آن بی انگیزگی خود را درمان کرده و در خود ایجاد انگیزه کند.اگر به برخی از نشانه های افراد بی انگیزه اشاره کنیم می توانیم موارد زیر را نام ببریم.

  • بسیار پشت گوش انداز و اهمال کار هستند

افراد بی انگیزه علاقه ی شدیدی به ، به تعویق انداختن کارها دارند .همیشه دنبال بهانه ای هستند که کاری را که باید انجام دهند را به تعویق و به زمان دیگری موکول کنند .این افراد شاید برنامه ریزی درستی داشته باشند اما با کوچکترین بهانه ای ،در برنامه اش تداخل ایجاد می کند .برای مثال فردی را در نظر بگیرید که برای مطالعه خود ، برنامه ریزی کرده و می خواهد طبق برنامه پیش برود . ساعت را نگاه کرده و به خود می گوید ” حالا هنوز وقت هست بزار سری به تلگرام بزنم” در دل آرزو می کند تمامی دوستان قدیم و جدید در آن لحظه آنلاین باشند یا پیام داده و منتظر جواب او باشند.اگر چنین باشد که از برنامه خود غافل شده و متوجه گذر زمان نیز نخواهد شد .اگر چنین نباشد با بی حوصلگی گوشی را کنار گذاشته و به ناچار سراغ کتابهایش می رود .تمرکز کامل آنها روی بهانه جدیدی است که خود را با آن سرگرم کنند و متعجب نیز خواهند شد که چرا هر کتابی را می خوانند نتیجه ای که انتظار دارند را نمی گیرند.

  • در روز احساس بی حوصلگی می کنند

افراد بی انگیزه در طول روز احساس بی حوصلگی می کنند . همیشه دنبال چیزی هستند که خود را با آن سرگرم کنند . آنها  دلیل بی حوصلگی خود را نمی دانند و چاره را در این می بینند که آن روز ، خود را به نحوی سرگرم کنند .

چرا بعضی افراد بی انگیزه هستند؟

  • ااحساس می کنند از خود متنفرند

احساس تنفر یکی دیگر از علائم افرادیست که انگیزه ای در خود نمی بینند.همیشه در حال شکایت از خود هستند دوست دارند کسی در آنها ایجاد انگیزه کند .از عملکرد خود همیشه ناراضی هستند زمانی که کاری را شروع می کنند احساس می کنند اشتباهی در کارشان بوده بهمین خاطر دوست دارند کار را از اول شروع کنند ، آنها به اول بر می گردند به امید اینکه کار را درست انجام دهند اما تنها چیزی که تلف می شود زمان آنهاست.

افرادی که هیچگونه انگیزه ای در آنها دیده نمی شود ، یکی از دلایل بسیار مهم آن ، نداشتن اعتماد به نفس است ما قبلا در مقاله اعتماد به نفس چیست؟ رازهای عملی بالا بردن اعتماد به نفس به تکنیک های بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس پرداختیم . در واقع افراد بی انگیزه خود را شایسته رسیدن به اهداف خود نمی دانند و احساس می کنند آنها استعداد و توانایی لازم را برای انجام آن کار را ندارند.

شاید این مطلب را دوست داشته باشید
شکرگزاری و معجزه سپاسگزاری در زندگی + قدم به قدم با تمرین
سابلیمینال مسیج چیست؟ بخوانید

یکی دیگر از علائمی که در افراد بی انگیزه دیده می شود و باعث شده که انگیزه ای در آنها ایجاد نشود ترس از شکست و موفقیت است. ترس از شکست یعنی اینکه می ترسند که موفق نشوند می ترسند که زمان و وقت آنها سپری شود و نتیجه ای نگیرند به همین دلیل انگیزه ای برای شروع کار نخواهند داشت. حال سوال شما این است چگونه ممکن است از موفقیت ترسید؟ مگر موفقیت ترس دارد؟ در جواب باید بگوییم متاسفانه در افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند بله موفقیت وحشتناک تر از شکست است.آنها دوست دارند موفق شوند اما نیم نگاهی به زمانی که موفق شدند خواهند انداخت .دیگر نمی توانند مانند الان به تفریحات خود بگردازند، خواب و استراحت انها کم می شود و …. در حالی که نمی دانند افرادی که در کارشان موفق می شوند کار و هدف آنها بسیار شیرین تر از استراحت و خواب است و باز هم نمی دانند افراد موفق بیشترین تفریح و بهترین امکانات را در اختیار دارند

چگونه در خود ایجاد انگیزه کنیم؟

بعد از اینکه دانستیم علائمی که در افراد بی انگیزه وجود دارد چه علائمی هستند و آنها را شناسایی کردیم نوبت به آن رسیده که به سوال چگونه در خود ایجاد انگیزه کنیم ؟ یا روش های ایجاد انگیره کدام ها هستند.روش های بسیار زیادی برای ایجاد انگیزه وجود دارند اما ما به دنبال بهترین روش ها هستیم تا با استفاده از این روشها در خود ایجاد انگیزه کرده و با سرعت هرچه بیشتر ، به طرف خواسته ها و اهدافمان برویم. برای همه ما پیش آمده است که با اینکه در کاری که نیازمند موفقیت در آن هستیم اما برای رسیدن به آن هدف به هر دری می زنیم بسته است .می خواهیم در آن کار نتیجه بگیریم اما با پشت گوش اندازی  و اهمال کاری مانع رسیدن به نتیجه می شویم.

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم ؟

  • بدانیم که چه می خواهیم ؟

بیشتر افراد دنبال ایجاد انگیزه هستند می خواهند موفق شوند بهمین خاطر شروع به کار کرده و می خواهند بدانند چگونه به هدف و خواسته خود برسند. در جواب باید بگوییم که باید دقیقا بدانند که دنبال چه چیزی هستند . اگر دوست دارند به خواسته ای برسند ، بدانند که چرا می خواهند به آن خواسته و اهداف دست پیدا کنند .کاملا برای انها روشن باشد که چرا آن هدف را انتخاب کرده اند زمانی که می دانیم که راهی که در آن هستیم ما را به کجا می برد بی شک انگیزه بسیار زیادی داریم که آن راه را طی کنیم فارغ از سختی ها و دست اندازهای موجود در راه .

  • علاقه و اشتیاق به هدف و خواسته

برای ایجاد انگیزه گفتیم باید دقیقا بدانیم چه چیزی می خواهیم .قبل از هر چیز اگر شما علاقه داشته باشید و عاشق هدف و خواسته تان باشید ناخودآگاه انگیزه در شما ایجاد می شوند .به کارهایی که در گذشته انجام دادید فکر کنید یا به کارهایی که اکنون در انجام ان بسیار ماهر و حین عمل، بسیار لذت می برید بیندیشید .بدون اینکه کسی به شما انگیزه دهد آن کار را صحیح انجام می دهید بیشتر اوقات هم دیگران به شما می گویند واقعا چگونه این کار را انجام دادید .شاید برای شما بسیار آسان و لذت بخش بوده اما برای دیگران بسیار سخت و دشوار بوده است دلیل آن میزان علاقه و اشیاقتان نسبت به آن کار بوده است.

  • کنترل ذهن از ورودی های منفی

ما قبلا درباره ورودی ها صحبت کردیم اینکه چه چیزهایی هستند و چگونه باعث می شوند روی باور های ما تاثیر گذاشته و در نتیجه اهدافمان را تغییر می دهد. .زمانی که هدفی برای خود مشخص کردید به هیچ وجه با عموم در میان نگذارید. زیرا این هدف برای شما مهم است نه برای همه ! زمانی که با شور و شوق برای دیگران تعریف می کنید انتظار دارید انها استقبال کنند اما همانگونه که قبلا گفتیم نه تنها استقبال نکرده بلکه اهداف شما را با باورهای محدود کننده ی خود بمباران می کنند .ورودی ها تنها به شنیده ها ختم نمی شود هر آنچه می دانید شما را از هدف و خواسته تان دور می کند ، را از خود دور کنید .برای مثال افرادی هستند که برای رسیده به اهدافشان تمامی مشکلاتی که در راه به آنها احتمالا احتمالا برخورد کنند را تجزیه و تحلیل می کنند و بعد از بررسی های فراوان انگیزه آنها رفته رفته کم تر و کمتر می شود. همیشه ما گفتیم که شما فقط به هدف فکر کنید نه به راه هایی که شما رو به هدف می رساند یعنی بخواهید که به نوک یک قله برسید دیگر فکر مشکلاتی که در راه احتمال دارد برایتان پیش آید نیفتید.

  • زندگی نامه افراد موفق را مطالعه کنید

اگر بگوییم که فقط این بخش را درست انجام دهید به نتایج فوق العاده می رسید ، اغراق نکرده ایم .شاید در نگاه اول بگویید زندگی هرکس به خود او ارتباط دارد و من با سرک کشیدن در زندگینامه افراد موفق به جایی نمی رسم. این باوری بسیار غلط است. اتفاقا باید با زندگی این افراد آشنا شوید و بدانید شرایطی بسیار سخت داشته اند و در دشوار ترین شرایط ممکن توانسته اند به خواسته خود برسند .شما با مطالعه زندگی افراد موفق و الگو برداری از نحوه فکر کردن آنها ، ایجاد انگیزه را در خود احساس خواهی کرد.رفته رفته مانند آنها می اندیشید ، مانند آنها زندگی می کنید و این باعث ایجاد انگیزه در شما می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن