0
0

کاریزما چیست و چطور میتوانیم شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

19577 بازدید

کاریزما چیست؟

کاریزما ( charisma ) در لغت به معنی جذابیت و دارا بودن صفت‌های خاص و ممتاز و منحصربه‌فردی که مورد پسند و قبول تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست. کاریزما خصوصیتی است که در بعضی از افراد وجود دارد و می‌توانیم بگوییم کاریزما مترادف جذابیت رفتاری است. جاذبه‌ای فردی، که اثری اجتماعی و جمعی دارد.

کاریزما چیست ؟

 

تعریف کاریزماتیک؛ شخصیت و جذابیتی که فرد با دارا بودن آن می‌تواند در بین دیگران نفوذ کند و آن‌ها را به سمت خود جذب کند. افرادی که ویژگی کاریزماتیک دارند در رابطه با دیگر افراد، چه در ارتباط عادی و چه به‌عنوان یک الگو و فرد الهام‌بخش، در لایه‌های عمیق احساسی و ذهنی و قلبی بر روی دیگران تأثیر بسیار زیادی می‌گذارند. شخصیت کاریزماتیک، شخصیتی است که برای دیگران بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است.

شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که برای دیگران جذاب است. افراد دارای کاریزما می‌توانند بسیار راحت در بحث‌ها دیگران را متقاعد کنند و بر روی آن‌ها اثر بگذارند. شخصیت‌های کاریزماتیک جزؤ موفق‌ترین افراد در جهان هستند.

افرادی که به نظر ما جذاب و دوست‌داشتنی هستند، ما را شیفته و مجذوب رفتار، گفتار و نوع شخصیت خودشان می‌کنند. این نوع افراد دارای شخصیت کاریزماتیک هستند. دارا بودن شخصیت کاریزماتیک می‌تواند موجب افزایش موفقیت‌های اجتماعی مانند ارتباط بهتر و همچنین باعث افزایش میزان رضایت فردی در زندگی شود. ویژگی جذاب بودن در آن‌ها از دید دیگر افراد و اثرگذار بودن حضور آن‌ها در جمع به‌واسطه جذبه‌ای که دارند و قدرت تأثیرپذیری آن‌ها بر دیگران، از ویژگی‌هایی است که آن‌ها را به فردی کاریزماتیک تبدیل کرده است.

کاریزما توانایی تأثیرگذاری بر افراد دیگر است که بخش بسیار اندکی از آن ذاتی است و بخش اعظمی از آن را ما می‌توانیم به‌صورت یک مهارت در خود شکوفا کنیم و گسترش بدهیم.

 

کاریزما چیست؟

 

چطور می‌توانیم شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

بارها دیده‌ایم که در جمعی، یک فرد به‌محض ورود به آن جمع، تأثیر فوق‌العاده‌ای روی افراد می‌گذارد و ما هم با خود گفته‌ایم این فرد چه‌قدر جذابیت زیادی دارد و چه شخصیت کاریزماتیکی دارد و با حسرت به خود گفته‌ایم که کاش من هم می‌توانستم تا این حد تأثیرگذار و جذاب باشم.

ممکن است با دیدن فردی جذاب، این فکر به ذهن ما بیاید که جذابیت آن‌ها به‌واسطه یک‌سری از ویژگی‌های مادرزادی است که با آن‌ها متولد شده‌اند و احتمالاً فکر می‌کنیم که آن‌ها بسیار خوش‌شانس هستند چون مدام مورد توجه دیگران قرار می‌گیرند و پیش دیگران محبوب و دوست‌داشتنی هستند.

در مقاله این هفته سایت بازتاب باور سعی داریم پی به راز داشتن شخصیتی کاریزماتیک ببریم و با ارائه نکاتی ساده سعی کنیم این ویژگی‌ها را در خود تقویت و گسترش بدهیم.

 

کاریزماتیک بودن صرفاً یک ویژگی ارثی و ژنتیکی نیست و همه افراد با کسب آگاهی از این راز کاریزماتیک بودن هم می‌تواند به یک شخص کاریزما تبدیل شوند.

پس لازم است که ما به این باور و یقین برسیم که مجموعه گفتارها، افکار و رفتارهای ما که شخصیت ما را می‌سازند درنتیجه‌ی آموزش‌هایی است که دیده‌ایم و در آن جهت تلاش‌ کرده‌ایم، بنابراین قابل تغییر هستند و می‌توانیم برای بهبود و تقویت هر کدام از خصوصیت‌های و رفتاری و درونی‌مان اقدام کنیم.

همان‌طور که اشاره کردیم، ما می‌توانیم به‌جای تحسین کردن دیگران به‌خاطر کاریزماتیک بودن و حسرت خوردن برای جایگاه آن‌ها خودمان نیز این ویژگی‌ها را در خودمان کشف و تقویت کنیم.

اگر معنای دقیق کاریزما را درک کنیم و نسبت به ویژگی‌ها و شخصیت‌های کاریزماتیک آگاهی پیدا کنیم و این خصوصیات را در خودمان به‌وجود بیاوریم تا آن‌جایی‌که به بخشی از شخصیت‌مان تبدیل شوند درنتیجه می‌توانیم بگوییم که ما هم شخصیتی کاریزماتیک داریم.

 چگونه به فردی کاریزماتیک تبدیل شویم؟

 چگونه به فردی کاریزماتیک تبدیل شویم؟

در این‌جا سعی می‌کنیم با ارائه چند راه‌کار عملی و ساده که رعایت کردن آن‌ها می‌تواند ما را به شخصی کاریزماتیک و جذاب تبدیل کند، بپردازیم؛

 • همیشه با حالتی متفکرانه و کنترل‌شده صحبت می‌کنند و همواره هوشیارنه از کلمات و جملات استفاده می‌کنند.
 •  به خود اجازه نمی‌دهند در مورد هر وضعیت، شرایط و هر فردی اظهار نظر بی‌مورد و نابه‌جا داشته باشند. غیبت و قضاوت در این گونه افراد بسیار بسیار کم است. به‌صورت همه‌جانبه مراقب گفتار و کلمات خود هستند و از صحبت‌های بی‌ربط و بدون کاربرد شدیداً پرهیز می‌کنند و انرژی خود را برای به کار بردن کلمات و صحبت‌هایی که کاربرد و ضرورت چندانی ندارد هدر نمی‌دهند. کلمات خود را می‌سنجند و با دقت و کنترل‌شده هر گونه سخنی را بر زبان می‌آورند.

 

 •  افرادی با شخصیتی کاریزماتیک، اهل غر زدن، نق زدن و اعتراض کردن نیستند و مدام در مورد هر چیزی شکایت نمی‌کنند و اگر هم اعتراضی داشته باشند در جهت مثبت و سازنده آن را مطرح می‌کنند.

 •  افراد کاریزماتیک، سست‌ یا شُل و تنبل نیستند و برنامه زندگی مشخصی دارند و در جهت تحقق اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت خود در حال تلاش و کوشش هستند.

 

 •  افراد کاریزماتیک رازدار هستند، به این معنی که قسمت‌های بسیار شخصی زندگی خود و برنامه‌ها و اهداف شخصی‌شان را برای خودشان نگه می‌دارند و در اختیار دیگر افراد قرار نمی‌دهند و همچنین رازدار و محرم اسرار رازهای دیگران نیز هستند. این‌گونه افراد بسیار قابل اطمینان و قابل اعتماد هستند.

 

 • افراد کاریزماتیک بسیار آرام و صبور هستند، عجله و اضطراب و خشم و عصبانیت به‌ندرت در آن‌ها دیده می‌شود. افرادی که دارای چنین شخصیتی هستند،  در هنگام روبه‌رو شدن با آن‌ها احساس آرامش را در طرف مقابل ایجاد می‌کنند و باعث ایجاد حس خوب در طرف مقابل می‌شوند.

  charismatic

 •  افراد کاریزماتیک از بروز دادن هیجانات و احساسات افراطی پرهیز می‌کنند؛ این افراد در صورت داشتن هر گونه احساس و هیجانی، تعادل و توازن را رعایت کرده و از شور و شوق افراطی و بسیار هیجانی پرهیز می‌کنند. به‌گونه‌ای که افراط و تفریط را در به‌کار بردن شور و هیجان رعایت می‌کنند نه زیاد ذوق زده می‌شوند و نه شل و بی‌انگیزه و بی‌حال هستند.

 

 •  افرادی با شخصیت کاریزماتیک نسبت به دیگران خشم و کینه ندارند؛ دیگران را دوست دارند، به رشد فردی دیگر افراد کمک می‌کنند. خیرخواه، مهربان و صمیمی هستند. پس سعی کنیم این خصوصیات را در خود پرورش دهیم.

 

 • افراد کاریزماتیک با صبر و حوصله زیاد به طرف مقابل اجازه می‌دهند که حرف‌هایشان را با خیال راحت تعریف کنند و اشتیاق لازم را برای شنیدن به حرف‌های طرف مقابل ابراز می‌کنند و در چهره‌شان شادابی خاصی موج می‌زند و این‌گونه نشان می‌دهند که تمام توجه‌شان به فردی است که صحبت می‌کند. این کار باعث می‌شود که گوینده از صحبت کردن با او لذت بیشتری ببرد و ناخودآگاه تحت تأثیر صبر و اشتیاق آن فرد قرار بگیرد.

 •  افراد کاریزماتیک نگاه نافذ و قدرتمندی دارند. یاد بگیریم ارتباط چشمی مؤثر و درست را برقرار کنیم؛ ارتباط چشمی درست به این معنی است که نگاه مستقیم به چشم‌های طرف مقابل در زمان برقراری ارتباط با طرف مقابل داشته باشیم. این نکته، اگر به‌درستی به کار گرفته شود بسیار قدرتمند و تأثیرگذار است.
 •  مهم‌ترین و اصولی‌ترین خصوصیتی که شخصیت‌های کاریزماتیک دارند، داشتن اعتمادبه‌نفس بالاست. لازم است که اعتماد‌به‌نفس داشته باشیم؛ داشتن اعتماد به نفس، لازمه رسیدن به جذابیت‌ها و سایر موفقیت‌ها و دستاوردهای عالی است. اعتمادبه‌نفس به معنی توانایی انجام دادن کارها به‌طور قاطعانه و بدون هیچ نگرانی در مورد نظرات و ایده‌های دیگران درباره ما. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش اعتمادبه‌نفس و درنتیجه ایجاد زمینه برای داشتن شخصیتی کاریزماتیک، داشتن اهداف مشخص و تمرکز و تمرین برای رشد شخصی و اقدام برای رسیدن به موفقیت‌های بیرونی است.
 •  سعی کنیم ماهرانه با دیگران صحبت کنیم؛ بدون شک صحبت کردن مهارتی است که تمامی افراد جهان از آن استفاده می‌کنند اما افرادی که بتوانند به شیوه‌ای ماهرانه و تأثیرگذار با دیگران صحبت کنند، اندک است.

از ویژگی‌های بارز افراد کاریزماتیک این است که به یادگیری و پیاده کردن مهارتِ درست حرف زدن اهمیت داده‌اند زیرا این ویژگی یک قدم بزرگ در جهت دارا بودن شخصیتی کاریزمایی است. هنگامی‌که ماهرانه صحبت می‌کنیم می‌توانیم توجه‌ دیگران را به سمت خود جلب کنیم، چیزی که در ذهن داریم را به شیوه‌ای شفاف و دقیق به دیگران منتقل کنیم و در نهایت حرف‌های ما به درستی شنیده شود.

 •  تا جایی‌که می‌توانیم اسامی افراد را به خاطر بسپاریم؛

افراد از این‌که ما بعد از مدت‌ها اسم‌شان را به یاد می‌آوریم، بسیار خوشحال می‌شوند. شاید این‌کار بسیار ساده و معمولی به نظر برسد ولی اکثر انسان‌های موفق توجه خاصی به اسامی دیگر افراد دارند و تلفظ صحیح آن‌ها را یاد می‌گیرند، در خاطرشان نگه می‌دارند و سعی می‌کنند هنگام خطاب کردن حتماً از نام افراد استفاده کنند.

 •  افراد کاریزماتیک در دیگران اعتمادبه‌نفس ایجاد می‌کنند و آن‌ها را تحسین می‌کنند.

 افراد کاریزماتیک با دیدن ویژگی مثبتی که در افراد وجود دارد او را تحسین می‌کنند و با ایجاد اعتمادبه‌نفس در طرف مقابل تأثیر مثبتی می‌گذارند.

 • لبخند افراد کاریزماتیک کاملاً واقعی و از اعماق وجود است و جذبه‌ی خاصی دارد.

 شخصیت‌های کاریزماتیک از ته دل لبخند می‌زنند. بدون هیچ‌گونه تظاهر و ریایی لبخند به لب دارند و این باعث می‌شود که کاملاً در دل دیگران جا باز کنند و بر آن‌ها اثر بگذارند.

 • افراد کاریزماتیک ناامید نمی‌شوند؛

افرادی که دارای اراده‌ای قوی باشند بسیار جذاب و دوست‌داشتنی هستند. و هنگام شکست ناامید نمی‌شوند و در هر صورت به تلاش خود ادامه می‌دهند تا به اهداف خود برسند. این مشخصه باعث می‌شود که سایر افراد که این تلاش و امید و اراده را می‌بینند، انگیزه زیادی پیدا کنند و تسلیم شکست‌ در زندگی خود نشوند. پس شخصیت‌های کاریزماتیک در عمل ثابت می‌کنند که میزان تأثیرگذاری زیادی روی دیگر افراد دارند و برای دیگران بسیار جذابیت دارند.

 • هر روز یک مطلب جدید را یاد می‌گیرند؛

افرادی که دارای شخصیت کاریزماتیک هستند همیشه آپدیت هستند و مدام در حال یادگیری یک چیز جدید هستند و دانش خود را در زمینه‌های مختلف بالا می‌برند. هنگامی‌که دانش افزایش پیدا کند، دایره لغات هم افزایش می‌یابد و باعث می‌شود و فرد هنگام صحبت کردن توانایی زیادی برای صحبت کردن در جمع داشته باشد و در مورد هر مسئله‌ای قادر به اظهار نظر باشد، بنابراین باعث می‌شود گفت‌وگو و تعامل با چنین فردی بسیار دارای جذابیت باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://baztabebavar.ir/?p=10306
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Shilan_Rahimi
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کاریزما چیست و چطور میتوانیم شخصیتی کاریزماتیک داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.