0
0

لحظه حال و اهمیت در لحظه حال بودن چگونه در لحظه حال زندگی کنیم؟

19619 بازدید

لحظه حال و زندگی در اینجا و اکنون

لحظه حال و زندگی در لحظه دارای فواید بسیار زیادی می باشد که می توان یکی از  عوامل مؤثر در رشد انسان دانست. با وجود دغدغه‌ها و مشکلات زیاد، این کار «بودن در لحظه حال» چندان برای افراد قابل توجه و اهمیت نیست. مطلب این هفته را در سایت انگیزشی بازتاب باور به لزوم بودن در اینجا و اکنون و بودن در زمان حال اختصاص می‌دهیم.

زندگی در لحظه حال

کلام چند تن از بزرگان درباره لحظه حال

لحظه حال و اهمیت در لحظه حال بودن به حدی مهم است که شعرا و افراد موفق در کتب و آثار خود به آن اشاره کرده اند در این بخش کلام چند تن از بزرگان درباره لحظه حال را با هم می خوانیم.

هر نفس نو می شود دنیا و ما

بی خبر از نو شدن اندر بقا (مولوی، مثنوی، دفتر اول)

راز سلامت جسم و آرامش جان در زندگی در اکنون نهفته است. (بودا)

همه دارایی شما لحظه حال است. (وین‌دایر)

هنگامی که عمل شما از درون با لحظه حال همسو باشد، شعور خود هستی به حرکت شما نیرو می‌بخشد. (اکهارت توله)

قدرت لجظه حال اکلهارت توله - جملات وین دایر درباره لحظه حال

چرا بیشتر ما در گذشته یا آینده زندگی می کنیم؟ 

اغلب ما یا در گذشته زندگی می کنیم یا در آینده! اگر خوش‌بینانه‌تر به قضیه نگاه کنیم می‌خواهیم از گذشته برای ساخت آینده‌ای عالی استفاده کنیم اما متأسفانه لحظه حال و در لحظه زندگی کردن را کاملاً فراموش می‌کنیم. احساس می‌کنیم اگر در لحظه حال زندگی کنیم دیگر نمی توانیم روی آینده تمرکز داشته باشیم. 

بیایید یک روز پرکار را به یاد آوریم. صبح ساعت ۸ سرکار می‌رویم تا ساعت ۲ بعد از ظهر، بعد از استراحت کوتاه می خواهیم غذا بخوریم. اما رفتار بد همکارمان مدام در ذهن همانند برق عبور می‌کند که چرا پاسخی درخور رفتار او را ندادیم. آیا واقعا داریم غذا می‌خوریم؟ از درون کامل به هم ریختیم به‌خاطر مسئله‌ای که در گذشته رخ داده است. هرچند نباید عوامل بیرونی درون شما را به هم بریزد به فرض که شما باید مسئله تان را با همکارتان حل و فصل کنید اما در زمان حال شما نباید به هیچ چیز دیگر به جز کاری که می کنید تمرکز کنید.

زندگی در گذشته یا آینده

اغلب با مقایسه خاطرات گذشته با زمان حال نمی‌توانیم واقعاً در زمان حال زندگی کنیم. دیگر هیچ چیز ما را اکنون خوشحال نمی‌کند چون آرامشی که در گذشته بود اکنون نمی‌تواند شما را آرام کند به‌همین‌خاطر است اغلب افراد می‌گویند کاش به گذشته برمی‌گشتیم. مسئله اصلی این است آنها نمی‌توانند در لحظه حال زندگی کنند .

کیفیت زندگی در ناآگاهی و درگیر زمان بودن «گذشته و آینده»

هنگامی که مشغول پیاده‌روی کردن، ورزش کردن، خرید کردن، آشپزی کردن و یا حتی جزئی‌ترین کار هستیم ذهن‌مان آزادانه در گشت و گذار است و بدن‌مان کار دیگری انجام می‌دهد، اگر اندکی توجه کنیم به اعمال روزانه‌مان متوجه می‌شویم در هنگام تمام کارهایی که انجام می‌دادیم ذهن‌مان درگیر افکار بود و هیچ تمرکزی روی کار نداشتیم.

بعضی وقت‌ها به نقاط دور که نگاه می‌کنیم، کل راه برایمان سخت و دشوار می‌شود، انگار که کنترل همه‌چیز را داریم از دست می‌دهیم، انگار باید تمام مسیر با دقت برنامه بچینیم، که خیال‌مان راحت باشد و آرامش پیدا کنیم، از طرف دیگر برنامه‌ریزی کردن برای کل راه سخت‌تر است.

چگونه در لحظه حال زندگی کنیم؟

حتی وقتی برنامه‌ریزی می‌کنیم و می‌خواهیم طبق آن برنامه پیش برویم، ممکن است یک روز همه چیز به خوبی پیش برود، روز بعد ممکن است انرژی لازم را نداشته باشیم، حتی به ناامیدی دچار شویم و ممکن است از آن هدف دست برداریم.

در این هنگام «در لحظه حال بودن» و حفظ کردن حال و حس خوب واقعاً معجزه می‌کند. چون ما اگر بهترین برنامه را هم بچینیم باز یک جای کار ایراد دارد، حالا این بار فرض کنیم فقط امروز هست فقط اون ساعتی که الآن داخلش هستیم. ما زمان خیلی زیادی گذاشته‌ایم که در گذشته و آینده زندگی کنیم و اکنون آن‌جایی هستیم که طبق برنامه پیش رفته‌ایم.حالا اگه در موقعیتی هستیم که دوست نداریم و دل‌خواه‌مان نیست باید راه‌مان را تغییر دهیم.

تمرین در لحظه حال بودن

تمرینی بسیار قدرتمند است برای مایی که در پشیمانی‌های گذشته غرق هستیم و از استرس آینده بی‌تاب و بی‌قرار. در حالی‌که حال الآن‌مان خوب است، باید لحظه حال‌مان را دریابیم. لحظه حال است که واقعاً ارزش دارد، ما به‌ گذشته احتیاجی نداریم فقط باید هنگامی به گذشته رجوع کنیم که در ارتباط با لحظه حال باشد.
مهم حال الآن‌مان است هرچند گذشته مان پر از درد و رنج باشد. در واقع ذهن با افکار مزاحم، لحظه حال را می‌گیرد، ما را مشغول قضاوت کردن درباره خودمان، دیگران، اتفاقات و… می‌کند. اگر دائماً به اضطراب و استرس و نگرانی دچار می‌شویم ما تمرکزمان روی آینده است و لحظه حال را از دست داده‌ایم.

 

اگر دچار غم، حسرت و احساس گناه هستیم تمرکزمان روی گذشته است و باز لحظه حال را از دست داده‌ایم. از خودمان بپرسیم:
آخرین بار کی به‌صورت کامل در لحظه حال حضور داشته‌ایم؟
کی در یک لحظه صرفاً یک کار را با توجه کامل انجام داده‌ایم؟

لزوم بودن در لحظه حال

زندگی در لحظه حال فضای جدید و بکری در درون‌تان ایجاد می‌کند و شما را سرشار از انرژی می‌کند. پس برای زندگی بهتر، نیازمند توجه به «اینجا و اکنون» هستید. به همین دلیل باید افکار مزاحم از را ذهن‌تان دور کنید تا کیفیت زندگی‌تان بهتر شود. طبق بررسی‌های انجام شده، آدم‌هایی که در لحظه حال زندگی می‌کنند خوشحال‌تر هستند.

فواید بودن در لحظه حال

راضی و موفق به‌نظر می‌رسند و طوری زندگی می‌کنند که انگار همه‌ی کارهایشان را با دل و جان انجام می‌دهند. وقتی که روی یک مسئله یا کاری تمرکز می‌کنید و آن‌را به ‌طورکامل و حس خوب انجام دهید آن کار سریع‌تر و با درصد خطاهای کمتر به اتمام خواهید رساند. علاوه بر این احساس کامل‌تر بودن و سبکی و آرامش خاصی می‌کنید.

ما تصاویری در ذهنمان خلق می کنیم بعد همان تصاویر در بیرون واقعیت پیدا می‌کنند، ما واقعیت آنها را می‌بینم و می‌گویم چرا این‌طور شد و باز ناآگاهانه بر آن‌ها تأکید می‌کنیم با دیدنمان و متوجه شدن به مسئله، مجدد بیشتر می‌شوند. هنگامی که زندگی خود را در مشکل و درگیری ‌های روزمره می‌بینید؛

واقعیتی که ذهنتان به‌دست خودت برای شما خلق نموده، دیگر جایی برای تازه‌ها باقی نمی‌گذارید که وارد شوند و در شما جای بگیرند، در واقع شما فریب جایی که هیچ‌وقت در آن‌جا زندگی نکرده‌اید را خورده اید و لذت بردن از اعمالی که در این لحظه انجام می‌دهید را نخواهید برد.

کلید رهایی از مشکلات

کلید رهایی از مشکلات، اجازه دادن به ورود رویدادهای تازه است. بنابراین هرزمان که فرصتی به دست آوردید، ضمن داشتن احساس خوب، فضایی برای ورود تازه‌ها باز کنید. برای برخوردار بودن از احساس خوب باید در طول روز، روی زمان حال تمرکز کنید.

شما هنگامی واقعاً زندگی می‌کنید که در کنار برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری و تلاش برای رسیدن به هدف‌تان در زمان حال و اکنون زندگی نمایید.اگر به جای داشتن افکار آشفته درباره زمان‌های گذشته و آینده، تنها روی زمان حال تمرکز کنید زندگی بسیار بهتری خواهید داشت.

چگونه درلحظه حال زندگی کنیم؟ تمرین زندگی در لحظه حال

تمرین تمرکز حواس می‌تواند کمک کند تنها به لحظه حال فکر کنید و افکار بیهوده مربوط به گذشته و آینده را رها کنید.
برای تمرکز بیشتر سعی کنید:
-روی رنگها، صداها، و یا حتی مزه‌ چیزی که میل می‌کنید و بوهایی که اطرافتان است تمرکز کنید.
-برای چند دقیقه روی تنفس خود تمرکز کنید.
-وقتی افکار منفی و آزاردهنده به سراغ‌تان آمد اجازه دهید رد بشوند و بروند اصلاً روی آنها تمرکز نکنید و آنها را در ذهنتان مرور نکنید.
سعی کنید افکار مثبت را در ذهن مرور کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://baztabebavar.ir/?p=9365
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم بازتاب باور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد لحظه حال و اهمیت در لحظه حال بودن چگونه در لحظه حال زندگی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.